Osm tisíc prodaných SMS jízdenek. Služba funguje už týden

Brno – Přesně před týdnem si mohli cestující brněnské hromadné dopravy koupit první jízdenky přes SMS. Lidé mají o novou službu zájem i přes to, že dopravní podnik nabízí jen dva typy jízdenek a chybí mezi nimi základní jízdenka na čtvrthodinovou jízdu.

„Za první týden se prodalo více než osm tisíc SMS jízdenek, to je dobrý výsledek,“ zhodnotila mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Vedení podniku očekává, že zájem ještě poroste. Hned první den se podle ní prodalo 838 SMS jízdenek. Tempo nejvíc narostlo v pátek, o víkendu zase mírně kleslo. Dopravní podnik přitom počítá s tím, že měsíčně prodá na 80 tisíc SMS jízdenek. Službu zatím spustil ve zkušebním režimu, další typy jízdenek chce zavést, pokud bude o službu zájem.

Lidé ale celou dobu dávají najevo, že zájem mají o lístky na krátké cesty, málokdy totiž po Brně cestují hodinu a půl. Přes SMS si zatím mohou koupit jen jízdenku na 90 minut nebo na celý den. Zaplatit navíc musí vyšší cenu než za lístek normální. I když jsou na moderní službu zvědaví, její nabídku využijí jen stěží. Dopravní podnik se snaží reakce lidí vnímat. „Víme, že lidé chtějí jízdenku na kratší dobu. Budeme se snažit co nejrychleji zareagovat a jízdenku zavést, může to ale trvat dva až tři měsíce,“ řekla Hailichová. 

Video Telefonát mluvčí DPMB Lindy Hailichové k SMS jízdenkám
video

Telefonát mluvčí DPMB Lindy Hailichové k SMS jízdenkám

Nový systém zatím funguje bez výrazných problémů. „Zaznamenali jsme zatím jen čtyři reklamace – všechny se týkaly zpoždění potvrzovací zprávy. Takové jednotlivosti se daly očekávat, řeší to dodavatel systému,“ uvedla Hailichová. 

Lidé si ze služby dělají legraci

Téměř okamžitě po zavedení služby vzniklo video, které vyjadřuje zklamání lidí. Jedná se o předabovanou scénu z filmu Pád třetí říše, kde se nad SMS jízdenkami rozčiluje Adolf Hitler. Podobné video vzniklo už loni, kdy brněnský dopravní podnik zrušil tramvajovou linku číslo 13.

Zatímco v jiných českých městech jsou už SMS jízdenky běžné, v Brně si lidé museli počkat téměř dva roky. Zavedení služby nabralo takové zpoždění kvůli dvakrát odloženému výběrovému řízení. Vítězný provozovatel služby vzešel až z třetího tendru. Lidem se nelíbí hlavně vysoká cena, tu způsobuje zhruba patnáctiprocentní marže provozovateli. Dopravní podnik se brání tím, že je jednou z nejnižších v republice.

SMS jízdenky v Brně

Přestupní jízdenka na 75 minut - 29 Kč - text BRNO

Celodenní jízdenka na 24 hodin - 99 Kč - text BRNOD

Číslo: 90206

Více informací nabízí informační leták.