Přetahovaná o ubytovnu Předvoj: Karviná hrozí odstraněním stavby

Karviná – Kvůli problematické ubytovně Předvoj v centru Karviné se pře radnice s jejím majitelem, společností RPG Real Estate. Město při kontrole zjistilo, že ke stavbě nemá potřebné podklady, a vyzvalo společnost, aby je do konce listopadu dodala. Kvůli chybějícím povolením také zahájilo řízení o odstranění stavby. Firma tvrdí, že všechny dokumenty ke stavbě radnice dostala, a proti závěrům kontroly podala námitku. Obě strany se přitom shodují, že problémy s Předvojem jsou především důsledkem neexistence koncepce sociálního bydlení.

Štěnice, plíseň a vlhko – dnes už takřka přirozené součásti ubytovny Předvoj. Město po poslední kontrole v rozlehlé budově na náměstí Budovatelů také oznámilo, že k části objektu nemá dokumentaci – stavební povolení ani rozhodnutí, že byla budova zkolaudována jako ubytovna. Zahájilo proto řízení o odstranění stavby a vyzvalo majitele, aby dokumentaci doložil.

Společnost RPG Real Estate tvrdí, že všechny dokumenty městu dodala. Proti kontrole podala námitku.

Řízení o odstranění stavby ale běží dále. Podle mluvčí radnice Šárky Swiderové ale město neusiluje o skutečné odstranění budovy ani zrušení ubytovny – jde prý pouze o název procedury. Město chce dosáhnout toho, aby byl Předvoj příjemnějším místem pro bydlení a také aby nebyl tak přeplněný. Původ situace ovšem vidí podobně jako představitelé RPG ve státní koncepci sociálního bydlení, resp. její neexistenci. Karviná proto chce podle Swiderové prosadit změny legislativy – aby majitelé ubytoven museli nějakým způsobem pracovat s lidmi, které ubytovávají, a aby byl způsob, jak zajistit, aby obyvatelé ubytoven museli dodržovat určitá pravidla.

Ubytovnu Předvoj na jaře navštívili reportérka a kameraman ČT. Podařilo se jim dostat do části určené pro lidi pobírající sociální dávky, sami potom mohli podat svědectví o nefunkční koupelně, prosakujícím vodovodním potrubí, společných toaletách pro ženy i muže a pokojích bez matrací prolezlých štěnicemi. Po odvysílání reportáže proběhly na Předvoji drobné opravy, obyvatelé tak brzy opět měli vodu. Se štěnicemi se ale majitel budovy nevypořádal.

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové

Reportáž Marty Pilařové

Tomáš Vzorek o sporu o Předvoj