Lipník nad Bečvou má nové kulturní centrum

Lipník nad Bečvou – Už zítra se v Lipníku nad Bečvou otevře nové společenské centrum Echo. Vzniklo z prostor bývalého kina Svět a potřebnou částku 32 milionů korun zaplatilo samo město.

Ještě před rokem by si omšelé budovy v centru města náhodný chodec zřejmě nevšiml. Dnes se původní orlovna z dvacátých let minulého století stává chloubou Lipníku nad Bečvou. Budova nebyla památkově chráněná, a tak z ní při opravách zbyly jen obvodové zdi. Vznikl společenský centrální sál s galerií, která jej propojuje do moderně řešeného předsálí se šatnou, barem a sociálními zařízeními.

Interiérová i exteriérová světla stylově sjednotila umělecká kovářka Kristýna Habermannová. Vytvořila je z ocelového plechu, ve kterém pak jednotlivé kompozice vyřezávala laserem. Vůbec všechny zdejší exponáty odkazují na propojení Lipníku a nedalekého hradu Helfštýn, který je evropským centrem uměleckého kovářství. Součástí oprav byla i demolice přilehlého letního kina. Město tak získalo nový prostor pro průchod z centra.  Před vstupem také upoutá plastika historického gramofonu od Martina Štellera.

Video Reportáž Lenky Kratochvílové
video

Reportáž Lenky Kratochvílové

Pro Lipník je budova Echa už druhou významnou stavbou, kterou se podařilo ve městě opravit. Před třemi lety zde otevřeli bývalou konírnu s unikátní střešní zahradou ze 16. století. Dodnes ji navštívilo na 40 tisíc lidí.

Akustiku nového sálu společenského centra vyzkouší už tento týden houslistka a zpěvačka Iva Bittová. Lístky na její koncert jsou však už beznadějně vyprodané.