Soud potrestal úřednici, která kradla na radnici v Bohumíně

Karviná – Tříletou podmínku za zpronevěru více než čtyř milionů korun dostala u karvinského soudu úřednice radnice v Bohumíně. Pětačtyřicetiletá Petra Musilová několik let posílala peníze na vlastní účty. Zřejmě by se na to nepřišlo, kdyby na ni neupozornil její tehdejší manžel, který je zároveň zastupitelem města. Další nesrovnalosti za půl druhého milionu korun v účetnictví města odhalil audit, který si objednalo vedení Bohumína.

S manželem vydělávali dohromady 40 tisíc korun měsíčně. Dalších 40 tisíc kradla Petra Musilová každý měsíc z rozpočtu bytového fondu v Bohumíně, kde dělala hlavní účetní. Krátce před rozvodem upozornil vedení města na nesrovnalosti její manžel, který je bohumínský zastupitel.

Například platbu za městskou spotřebu elektřiny provedla Petra Musilová podle žalobkyně falešnými doklady dvakrát. Peníze, které byly navíc, si poslala na jeden ze svých účtů.  Soudkyně jí za to dala tříletou podmínku, rozsudek je pravomocný. Podobná situace by se už v Bohumíně neměla opakovat, vedení města totiž zpřísnilo kontrolu peněz.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

O milion korun měli podle radnice připravit městskou kasu i zaměstnanci městské firmy BM Servis. Auta, která odtud odvážela plastový odpad, neměla v pořádku všechny doklady. Případ už šetří policisté. „Zejména se jedná o váženky, které by měly být dokladem pro zpětnou fakturaci tržeb za odevzdané plasty,“ uvádí místostarosta Bohumína Lumír Macura (BEZP).

Další kontrola odhalila úřednici, která vydávala cestovní doklady. Neodevzdávala stvrzenky a peníze, které vybrala od obyvatel Bohumína. V její kapse skončilo téměř půl milionu korun. „Rozvázala pracovní poměr dohodou, a pak se šla přiznat,“ potvrdil starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD). V tomto případě žalobkyně na žádost policistů zastavila trestní stíhání. Půl milionovou zpronevěru úřednice zaplatila.