Policisté rozdávali bezpečnostní prvky: Lidé už chodí do práce ve tmě

Zlínský kraj - Ranní cesta do práce ve tmě může skončit i tragicky. Právě krátké dny se podepsaly na zvýšení nehodovosti ve Zlínském kraji. Ať už jdou lidé do práce pěšky, nebo jedou na kole, policisté je dnes ráno v rámci preventivní akce varovali před nebezpečím neosvětlené silnice. Chodcům i cyklistům rozdávali v Kunovicích odrazové bezpečnostní prvky. Pokračovat chtějí v rámci Zlínského kraje celý týden.

V rámci kunovické bezpečnostní akce policisté nerozdávali jenom pokuty, cyklisty i chodce především upozorňovali, aby si dávali při cestě do práce či z práce větší pozor. Kromě rad věnovali lidem i bezpečnostní prvky, které jim ve tmě zajistí lepší viditelnost. Právě do leteckých závodů v Kunovicích míří každé ráno řada zaměstnanců na kole. Jen polovina z nich byla ale správně osvětlená. „Policisté za dvě hodiny zastavili kolem padesáti cyklistů, kdy udělili pět pokut cyklistům, kteří jeli bez jakéhokoli osvětlení,“ přiznal mluvčí zlínských policistů Aleš Mergental.

Do dnešní osvětové akce se zapojilo už sedm desítek policistů, kontrolovat cyklisty a chodce budou až do příští středy. Důvodem policejní osvěty je série vážných nehod, které se ve Zlínském kraji udály. Od začátku září už v kraji zemřelo jedenáct cyklistů a chodců, dalších 37 jich utrpělo vážná zranění. K většině nehod přitom došlo právě ráno nebo v podvečer.

Video Telefonát Luboše Dostála k bezpečnostní akci
video

Telefonát Luboše Dostála k bezpečnostní akci

Zatímco v tmavém oblečení je chodec vidět jen na vzdálenost 18 metrů, ve světlém oblečení je to už 55 metrů. Pokud je navíc vybaven i fosforeskujícími prvky, může řidič chodce vidět i na vzdálenost 200 metrů. Čím dříve si jej řidič všimne, tím pravděpodobněji se mu dokáže vyhnout. To stejné platí pro cyklisty s odrazkami a bez nich.

Pokud jede auto šedesátikilometrovou rychlostí, a chodec má na sobě jen tmavý oděv, nemá šanci na jeho přítomnost zareagovat. Člověk bez světelných prvků je v noci nejzranitelnějším účastníkem silničního provozu. Lidé se často domnívají, že když oni vidí blížící se automobil, musí řidič vidět i je.

Nehody v Jihomoravském kraji

Na jihu Moravy se letos stalo už 362 nehod spojených s chodci, 17 z nich zemřelo. Nejvíce nehod se stalo mimo přechod, ovšem jen ve 136 případech byl za viníka nehody označen chodec. Častěji je to řidič. Necelá šedesátka chodců měla v krvi alkohol.

Zdroj: Policie JMK