AVÍZO: Výstava Nanovariace na TU v Liberci

Originální výstavu textilní tvorby akademického malíře a pedagoga katedry designu Svatoslava Krotkého, ve které se představují nanovlákna jako netradiční forma uměleckého vyjádření, zahájí ve středu 11. prosince katedra designu Fakulty textilní TU Liberec pod názvem „Nanovariace“.

Výstava, ve které se emotivně spojuje věda s uměním, bude slavnostně zahájena v 16 hodin ve vestibulu Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (budova „L“), Bendlova 7, Liberec. Vernisáž je spojena s populární přednáškou Pavla Pokorného z katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů na téma „Nanovlákna převážně nevážně“.

Nanovariace
Zdroj: ČT24
Autor: Svatoslav Krotký

Pouhým okem neviditelná nanovlákna se díky tvorbě Svatoslava Krotkého „zhmotňují“ ve vzdušných a působivě něžných plastikách. „Základem je najít vhodný nosič pro konkrétní dílo, aby se nanovlákna uchytila v souladu s mým záměrem,“ říká Svatoslav Krotký. A tak na výstavě uvidíme nanovlákenné vrstvy na drátěné nebo kovové konstrukci, na kovové i skleněné mřížce či drátěné síťce. Vlákna tisíckrát tenčí než lidský vlas se zviditelňují do nejrůznějších abstraktních i realistických motivů i na tkanině z optického vlákna, na hedvábí atd.

Technická univerzita je doma i ve světě spojována s nanotechnologiemi. Potom, co vědecký tým profesora Oldřicha Jirsáka před deseti lety objevil technologický postup průmyslové výroby nanovláken, se výzkum do značné míry zaměřuje na jejich nové aplikace v praxi. „Ve vědecké a výzkumné práci našel novátorský instinkt zvídavého umělce nečekanou inspiraci. V oblasti umění je v tomto směru osamoceným průkopníkem,“ hodnotí Krotkého novátorskou tvorbu historik umění Oldřich Palata.

Výstava „Nanovariace“ je součástí pilotního projektu Umění a věda – integrovaný ateliér.  „Cílem projektu je propojení výsledků současné vědy s výtvarným uměním. Zaměříme se také na propagaci a popularizaci vědy prostřednictvím výtvarného umění. Chceme tím mimo jiné také podpořit humanizaci technických výsledků,“ uvedla vedoucí katedry designu fakulty textilní Renata Štorová. Dodala, že v rámci projektu byla na fakultě textilní vytvořena první virtuální integrovaná tvůrčí dílna „Umění a věda“ se zaměřením na nanomateriály a nanostruktury. Na ni navážou další napříč fakultou textilní. „Umělecká díla zde budou prezentována s využitím nejnovějších technologií,“ upřesnila Štorová.

Jaroslava Kočárková, TU Liberec