Pohádkový, nebo hororový čert? Ulice zdobí různé kostýmy

Čebín/Brno - Čtyřiatřicet let praxe má Renata Havlinová z Čebína na Tišnovsku. Společně s přáteli chodí každý rok na mikulášskou, a to výhradně v kostýmu čerta. Zatímco ten její je laskavý a pohádkový čert v perziánu, Petr Steinbock zase obdivuje nákladné rakouské kostýmy. Setkání s děsivým pekelníkem ale může být pro malé dítě šok.

Renata Havlinová neuznává čertovské masky, celý život používá jen černidla a saze. Sehnat je v roce 2013 může být ale složité. „Je velký problém v dnešní době sehnat saze ze dřeva, protože v Čebíně se všude topí plynem,“ upozornila na modernizaci svátku Renata Havlinová. Děti, které jí v minulosti dělaly malé andílky už vyrostly a většinou mají děti vlastní. Za svůj život zažila už různé sezóny, ale chodí každoročně, bez ohledu na počasí.

„Stalo se, že přišla chřipka a měla jsem jen jednoho anděla. A ještě s takovou bídou sehnaného, že to byla vdaná paní. Ale byla jsem ráda, že jsem ji sehnala,“ zavzpomínala s úsměvem Havlinová. Svůj kožich-perzián získala od ženy, jejíž manžel byl v 50. letech vězněn. I když se pak dostal na svobodu, komunisté jí zakázali, aby perziánový kožich nosila. A tak jej alespoň darovala čertu.

Video O svém kostýmu hovoří Renata Havlinová
video

O svém kostýmu hovoří Renata Havlinová

Zatímco Renata Havlinová sází na klasické pohádkové kostýmy, u jižních sousedů dávají přednost naturalističtějšímu zobrazení. „Manželka pochází z Rakouska a ta kultura se nám líbí, je to blízko, tak proč ji nepřiblížit Brňákům,“ uvažoval nahlas Petr Steinbock. Rakouský tradiční kostým čerta vypadá jak z hororového snímku a stojí asi 40 tisíc korun.

Právě před příliš drastickým kostýmem varují i někteří psychologové. Pro malé děti může být návštěva čerta traumatický zážitek. „Když už čerta pozvat, tak bych si zabezpečila, jak dalece dokonalá by to měla být maska, neboli jak dalece by to mělo napodobovat čerta,“ poradila ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Jihlava Jarmila Prošková.