Z Hodonína zmizel poslední antikvariát

Hodonín - Jeden osud za všechny: po deseti letech praxe skončil v Hodoníně poslední antikvariát. O staré knížky není zájem, proto se jeho majitel zkouší přesunout na novou obchodní adresu - na internet.

Do antikvariátu mířila řada lidí nejen pro beletrii, ale i pro odbornou literaturu, kterou už jinde nebylo možné sehnat. Ani pár posledních věrných nedokázalo Antikvariát Centrál zachránit, jeho tržby byly rok od roku nižší. Podle jeho majitele je podobná situace i v zahraničí, kde prodejny knih z druhé ruky zůstávají spíše ve větších městech. I v tuzemsku je Mekkou antikvariátů Praha, i z ní ale loni zmizelo šest prodejen.

„Pokusím se to dát na internet, nebo někdy v budoucnu si zase otevřu antikvariát, až lidé zase začnou číst,“ zasnil se majitel zrušeného antikvariátu Milan Blažek.

Podle majitele hodonínské prodejny mladí lidé nečtou ani knihy nové, natož ty použité. Část klientů také přešla k levnějším knihám. „Kniha už není to, co bývala před dvaceti lety. Teď je škála zábav větší, ať už vezmete počítače, filmy nebo počítačové hry,“ uvedl Blažek.

Antikvariát Centrál v Hodoníně

V době své slávy měl hodonínský antikvariát až 30 tisíc publikací. Dvacet tisíc z nich nyní majitel uschoval v jedné místnosti, kde čekají, až se dostanou na internet.


Antikvariáty přitom neprodávají jen knihy, ale často i sběratelské pohlednice nebo gramofonové desky. Například kyjovský antikvariát se postupně začal orientovat spíše na starožitnosti. Když Hodonínští přišli o svůj knižní svatostánek, nyní musí pro starší knížku až do Břeclavi nebo Uherského Hradiště.

Velkým milovníkem antikvariátů je například známý fotograf Jindřich Štreit, který se v každém městě pokouší podobnou prodejnu najít. „Když tu knihu můžete vzít do ruky a nasát atmosféru antikvariátu, tak je to úžasný pocit,“ řekl Štreit.

Například antikvariát v centru Brna se ale dál drží své dvacetileté tradice. Tržby se i tady postupně krátí, ale majitel stále dokáže prodejnu udržet. Ke kamenné prodejně totiž připojil i internetový e-shop. „Jsem viděl, že je to nutnost. Mnoho let se mi do toho nechtělo. Nemáme to jako stěžejní věc a dáváme na internet jen zajímavé věci,“ popsal své zásady antikvariátník Libor Chloupek.