Protikorupční policie hledala důkazy v ostravském dopravním podniku

Ostrava – Protikorupční policie si dnes z ostravského dopravního podniku odnesla dokumenty týkající se veřejných zakázek na nákup dopravních prostředků. Státní zástupce potvrdil, že dnešní akce souvisí s vyšetřováním na ostravském magistrátu. Kromě dopravního podniku si dnes policisté podle informací České televize přišli pro dokumenty i v jiných organizacích města.

V sedm hodin ráno vešla do budovy ostravského dopravního podniku dvojice protikorupčních policistů. Ředitel v budově nebyl, proto požádali o dokumenty jeho náměstka. „Jednalo se o žádost o vydání věcí týkajících se některých zakázek k nákupu dopravních prostředků,“ informuje dozorující státní zástupce Vít Koupil. „Samozřejmě jsme této výzvě vyhověli a poskytli policii potřebnou součinnost. Vedení dopravního podniku ale není jasné, pro jaký účel jsou tyto materiály požadovány,“ uvádí mluvčí ostravského dopravního podniku Miroslav Albrecht.

Krátce před třetí hodinou oba policisté z protikorupční jednotky budovu opustili. Odvezli si s sebou celý pytel materiálů, který budou v příštích týdnech prověřovat. Policisté strávili na ředitelství ostravského dopravního podniku téměř osm hodin a dokumenty, pro které si přišli, souvisí s vyšetřováním podezřelých zakázek na ostravském magistrátu.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Už 16. září v noci zasahovala protikorupční policie na ostravském magistrátu a odnesla si z něj počítač náměstkyně primátora Simony Piperkové a další dokumenty. Kromě toho provedla prohlídky na více než dvaceti místech nejen v Ostravě, ale i v Praze. „Prověřování věcí nadále pokračuje. Policejní orgán vyhodnocuje v současné době rozsáhle materiály, které získal,“ potvrzuje dozorující státní zástupce Vít Koupil.

Policie prověřuje například rekonstrukci Domu kultury Akord, stavbu zastávek na Karolině nebo rekonstrukci ulice Porážková v centru Ostravy. Nikdo zatím nebyl obviněn. Podle informací České televize jsou mezi podezřelými například bývalí náměstci primátora Aleš Boháč a Jiří Srba.Vysvětlení okolností případu požadovala po vedení radnice už i opozice, ale vedení odpovědělo, že o vyšetřování nemají dostatek informací.

Celá věc se tak pravděpodobně bude znovu probírat na zasedání ostravského zastupitelstva příští středu.