Ve Fakultní nemocnici voperovávají kochleární implantáty

Ostrava – V Moravskoslezském kraji se ročně narodí dvanáct dětí s těžkou vadou sluchu. Mnohé z nich vrátí do normálního života kochleární implantát. Od konce října už ho umí voperovat i lékaři ostravské fakultní nemocnice. První pacientce, patnáctiměsíční Emilii, dnes technici poprvé nastavovali zvukový procesor.

Po šesti týdnech, které uplynuly od operace, musela neslyšící Emilka za bílými plášti znovu. Do kochleárního implantátu, díky kterému by měla do pěti let normálně slyšet, začali specialisté vpouštět první zvukové signály. S napětím pak sledovali, jak bude holčička reagovat.

První implantát dítěti voperoval docent Kabelka z motolské nemocnice před 20 lety. Z tehdejšího chlapce je dnes čtyřiadvacetiletý mladík, který úspěšně dokončil vysokou školu. „Máme odoperováno 500 dětských pacientů. Z našeho souboru můžeme říct, že 55 procent dětí je schopno navštěvovat běžnou školu,“ uvádí přednosta ORL kliniky Fakultní nemocnice v Motole Zdeněk Kabelka. „Častým problémem bývá používání mobilních telefonů, ten zvuk je velice rušivý. Špatně rozumí, i když se používání telefonu obecně udává jako ten nejvyšší stupeň rozumění s kochleárem,“ vysvětluje foniatrička ORL kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Eva Havlíková.

Video Reportáž Ivy Piskalové
video

Reportáž Ivy Piskalové

Další kontrola na foniatrii čeká Emilku za dva týdny. Hlasitost kochleáru bude maminka regulovat dálkovým ovladačem. Už za týden ale malou pacientku čeká cvičení ve speciálním logopedickém centru. „Nemůžeme moc hovořit o cílené logopedické péči, budeme dělat sluchová cvičení a zkoušet ty zvuky, které Emilka slyší a na které reaguje,“ říká Jana Barvíková ze Speciálně pedagogického centra pro sluchově postižené v Ostravě.

V celé České republice se ročně narodí sto dětí s těžkou sluchovou vadou. Sluchový screening u všech nově narozených dětí ale provádějí zatím pouze lékaři v Moravskoslezském kraji.