Díky slabé koruně přitečou z evropských fondů miliardy navíc

Olomouc - Díky nedávné intervenci České národní banky a následnému oslabení koruny budou Regionální operační programy moci rozdělit o několik miliard korun více. Jelikož se ale s těmito penězi nepočítalo, není ani jisté, že se všechny stihnou vyčerpat.

Protože se evropské dotace rozdávají v eurech a koruna po intervencích oslabila, bude to znamenat, že žadatelé o dotace v regionálních operačních programech dostanou v české měně více peněz. 

Podle původního scénáře měl například ROP Střední Morava příští rok vyplatit 2,5 miliardy korun. Olomoucký a Zlínský kraj budou mít ale díky slabé koruně už příští rok k dispozici z evropských fondů navíc zhruba 100 milionů korun. Pokud kurz vydrží, do roku 2015 se přitom celková částka navýší o 400 milionů korun. 

Celkový objem peněz pro celou Českou republiku pak podle ředitele Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava Ivana Matulíka naroste až o několik miliard korun. Jenže problém zřejmě bude všechny peníze vyčerpat. O dotace se může žádat do konce tohoto roku a v následujících dvou letech je třeba je utratit. 

Zatímco v Olomouckém a Zlínském kraji je možné dotaci na veřejné projekty podle uzavřených smluv dodatečně zvýšit ze 70 až na 85 procent nákladů, regionální operační programy v ostatních krajích tuto pojistku nemají.

Česko mohlo od roku 2007 v regionálních operačních programech čerpat celkem 750 miliard korun. Jenže všechny peníze se nevyužily. Podle dřívějšího odhadu ministerstva pro místní rozvoj letos Česká republika neutratí až 30 miliard korun a za celé programové období by tato částka mohla činit 70 miliard korun. Po oslabení koruny hodnota nevyužitých dotací zřejmě ještě vzroste.