Na Slezskoostravském hradě začala tradiční výstava betlémů

Ostrava – Na Slezskoostravském hradě dnes začala tradiční výstava betlémů. Letošní novinkou je venkovní betlém a večerní prohlídky pro děti. Hlavní doprovodnou akcí výstavy bude vánoční jarmark, který se uskuteční příští víkend. Výstavu, která se v hradní galerii koná už třináctým rokem, si návštěvníci budou moci prohlédnout až do 5. ledna.

Letos poprvé uvidí návštěvníci šest historických papírových betlémů ze sbírek Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Nejvzácnější je zrekonstruovaný pohyblivý betlém Antonína Schauera z roku 1854. „Až do 18. prosince bude na nádvoří Slezskoostravského hradu k vidění také venkovní betlém. Pochází ze slovenské vesničky Križová Ves z regionu Horní Spiš pod Vysokými Tatrami, kam se 19. prosince vrátí na vánoční svátky,“ uvedla za organizátory akce Jana Kyzeková.

Na letošní výstavě se představí profesionální i amatérští umělci. Součástí expozice budou betlémy z nejrůznějších materiálů, a to od dřeva přes šustí a papír až po perník a keramiku „Někteří autoři představí i více děl ze svých sbírek. Například řezbář Roman Galek z Jindřichova Hradce až 30 betlémů. Dále zde budou vystaveny betlémy studentů ze Střední řezbářské školy v Tovačově,“ uvedla kastelánka hradu Alena Špetíková. Vánoční atmosféru budou na výstavě dotvářet koledy a ručně vyrobené dekorace.

Už příští víkend bude připraven vánoční jarmark spojený s ukázkami řemesel a vánočních zvyků, jako je lití olova, krájení jablek nebo výroba lodiček ze skořápek ořechů. „Představí se umělecké soubory lidové a historické hudby, hudební soubory s koledami i práce kovářského mistra. Nebudou chybět vánoční představení pro děti i dospělé. Areál bude nazdoben tradiční vánoční výzdobou. Večer bude romanticky nasvícen pochodněmi a ohněm v železných koších,“ uvedla Kyzeková. Chybět nebudou tradiční lidové a umělecké výrobky.

V sobotu je o 16 hodin připraven ohňostroj. Na Stříbrnou a Zlatou sobotu a neděli se po oficiálním uzavření hradu od 18–19 budou konat večerní prohlídky výstavy betlémů pro děti. „Exponáty budou lehce nasvíceny, děti dostanou při vstupu světýlko a mohou si společně s doprovodem výstavu projít. Cílem akce je ukázat dětem klidnou slavnostní atmosféru proti shonu v přeplněných komerčních centrech. Děti a jejich doprovod mají vstup na akci zdarma,“ vysvětlila Kyzeková.