České florbalistky nasázely Lotyškám dvanáct branek a jsou ve čtvrtfinále

Brno – Drtivou výhrou 12:1 nad Lotyšskem uzavřely české florbalistky působení v základní skupině mistrovství světa a díky druhému vítězství na turnaji si zajistily přímý postup do čtvrtfinále. V něm narazí na lepší z dvojice Dánsko, Polsko. Hlavními hvězdami utkání se staly Tereza Urbánková, jež nasázela hattrick, a Gabriela Žůrková, která dala dvě branky a stejný počet asistencí.

Češky po vítězství Švýcarska nad Norskem už nemohly skupinu vyhrát, ale k druhému místu jim případně stačila i těsná prohra. Utkání se však stalo brzy formalitou a 1572 diváků se bavilo oslavami jedné branky za druhou.

Po 56 vteřinách bylo po střele Bočanové nařízeno trestné střílení pro postavení jedné z Lotyšek v brankovišti a gólmanku Jekabsoneovou si z penalty vychutnala Billá. Ta jinak opět po zranění kolena ještě zůstala během zápasu na střídačce a naskočila až ve třetí třetině.

Po sérii dalších šancí zvýšila v šesté minutě po střele Krupnové do horní tyče z dorážky Dominika Šteglová, který hrála 50. zápas v reprezentaci. Za 55 vteřin slavila svůj premiérový gól na světovém šampionátu Žůrková. Česky si s outsiderem pohrávaly, náskok ještě v úvodní části navýšily dvakrát Urbánková, svou první trefou na MS Hašová a Paulovičová.

Video Sestřih 1. třetiny utkání Česko - Lotyšsko
video

Sestřih 1. třetiny utkání Česko - Lotyšsko

Sestřih 1. třetiny utkání Česko - Lotyšsko

Sestřih 2. třetiny utkání Česko - Lotyšsko

Rozhovor s patronem českého týmu na mistrovství světa ve florbalu Vojtou Dykem

Brankářka Provázková, který poprvé na turnaji dostala šanci místo jedničky Christianové, si musela na první zákrok počkat až do 21. minuty, kdy vyrazila pokus Bilinské. Lotyšky se z tlaku českého týmu dostaly i do ojedinělé šance. Nejdelší pasáž bez gólu ukončila ve 31. minutě Vojáčková. Pak se podruhé v utkání trefila Žůrková.

Přání publika o dovršení desítky domácí tým v druhé části ještě nevyslyšel, naopak 13 vteřin před pauzou kuriózně překonala od mantinelu Jílková Provázkovou. V závěrečné části navýšily rozdíl Urbánková a Halfarová, která si také mohla schovat balónek po první trefě na šampionátu, a v přesilovce Jílková.