Vánoční jarmark v Boskovicích

V Boskovicích se v pátek a v sobotu 6. a 7. prosince uskutečnil už 16. Vánoční jarmark Kulturních zařízení města. Vystoupila na něm řada hudebních souborů, mimo jiné z místní Základní umělecké školy.

Boskovice se pomalu probouzely do ospalého víkendového sobotního rána 7. prosince. Den jako každý jiný. I když v něčem možná trochu vyjímečný.

Na Masarykově náměstí pokračoval druhým dnem Vánoční jarmark Kulturních zařízení města. Po bouřlivé noci neméně bouřlivé ráno. Fičel nepříjemně silný vítr, zubaté Slunce nesměle vykukovalo zpoza mraků. Do toho přicházeli první návštěvníci.

I přes nepříjemné chladné počasí všechny opět pozdravil ředitel KZMB PaedDr. Oldřich Kovář: „Vítejte v Boskovicích na druhém jarmarečním dnu. Snad vás trochu zahřeje první vystoupení místní Základní umělecké školy.“

Z pódia se nejprve ozval umělecký přednes čtyř dětí, aby je vzápětí vystřídala malá kapela Pružiny Bc. Martina Krajíčka s folkovým repertoárem. Zmrzlými prstíky hrábly do strun, aby za vlastního zpěvu přednesly několik známých country skladeb. Za každou písní se ozval bouřlivý potlesk početného publika. Před poslední skladbou Draci, jíž složil vedoucí kapely Bc. Marin Krajíček, představila Katka členy kapely: „Na baskytaru hrál David, na mandolinu Jirka a klarinet jsem měla na svědomí já. Ve skutečnosti je nás pět, ale pro nemoc dva malé muzikanty omlouvám.“

Po chvilce uměleckého přednesu nastoupila na jeviště početnější skupina dětí, s vánočními koledami, které s nimi nastudoval multiinstrumentalista, sbormistr a hráč na elektrický klavír Mgr. Tomáš Pléha.

Místní Základní umělecká škola se představila ještě v několika číslech sestavených především z populárních koled a písní se zimní tématikou, kdy ke klavíru usedla Mgr. Ludmila Keršnerová, ve sboru se s píšťalkou objevila učitelka flétny Leontýna Koryčánková.

Pak je vystřídala rodinná skupina JU Band, aby předvedla skvělé karaoke. K tomu za všeobecného smíchu zašpásoval PaedDr. Oldřich Kovář: „Původně jsme chtěli pozvat světovou kapelu U2, ale chystají nové nahrávky, tak nemohli.“ V podání Barbory, Gábiny a Viktora Janků opět zazněly světové šlágry.

Produkci všech sledoval též starosta Boskovic Ing. Jaroslav Dohnálek s chotí.

Před posledním vystoupením se za všechny pořadatele rozloučil PaedDr. Oldřich Kovář: „Končí 16. Vánoční jarmark. Pěkné svátky, ať se zde za rok zase ve zdraví sejdeme.“

Úplně na závěr se z pódia zlatě zaleskly naleštěné plechy. To když dechová kapela Boskověnka se sólisty Libuší Tichou a Miroslavem Šustrem zahráli od podlahy. Začali přímo stylově, skladbou Purpura. Dále zněly světové šlágry, mezi nimiž i píseň od francouzské šansoniérky Edith Piaff (1915–1963) Jdou léta, jdou (Non Je Ne Regrette Rien), Nádherný svět od Louise Armstronga (1901–1971) a především známé vánoční koledy.

Kapela Boskověnka nádherně zakončila 16. Vánoční jarmark v Boskovicích. Všem zahrála na cestu domů směs nejznámějších koled Tichá noc, Nesem vám noviny a Narodil se Kristus Pán.

„… nám, nám narodil se,“ znělo slavnostně náměstím a do toho poslední slova PaedDr. Oldřicha Kováře: „Poděkování Boskověnce, jež se postarala o krásnou tečku za naším 16. Vánočním jarmarkem v Boskovicích. Děkuji všem, krásné svátky a vykročte do nového roku hodně šťastně. Na shledanou.“

Luboš Sušil, Boskovice