Vydával se za policistu, důvěřivé seniorky pak okradl

Brno – Z krádeže a podvodu se před Městským soudem v Brně zpovídá dvaatřicetiletý recidivista. Letos v létě podle obžaloby postupně kontaktoval čtyři seniorky, vydával se za pracovníka odtahové služby nebo policistu a pod smyšlenými záminkami od nich vylákal celkem 80 tisíc korun. Pokud soud muže uzná vinným, hrozí mu až pět let vězení.

Muž páchal trestnou činnost od jara letošního roku, kdy se vrátil z vězení po odpykání téměř dvouletého trestu za podvod. „Vystupoval jako policista nebo pracovník odtahové služby. Peníze vylákal vždy podobně. Zazvonil u dveří předem vytipovaných lidí a spustil historku, kterak se jejich syn vyboural a on potřebuje peníze na odtah rozbitého auta. Poté slíbil, že ženu k synovi zaveze. Mezitím stihl z bytu odnést peníze či cennosti, případně došel s dotyčnou i k bankomatu,“ popsala už dříve pachatelův trik komisařka z oddělení obecné kriminality Jitka Koukolová. 

Státní zástupkyně klade muži za vinu, že podvedl celkem čtyři seniorky. Ke dvěma činům se dnes muž u soudu doznal, další dva případy odmítl s tím, že jiní pachatelé pouze volali z jeho telefonu. Soud bude pokračovat v lednu, kdy chce obhajoba předvolat svědky, kteří mají potvrdit, že obžalovaného naváděli k podvodům cizí lidé.

Muže pomohla dopadnout duchapřítomná seniorka 

Obžalovaný muž pochází z Olomouce a trestné činnosti se měl dopouštět nejen v moravských městech, ale jednou i v Praze. Nakonec ho zadrželi brněnští policisté, a to přímo při činu. Zasloužila se o to jedenaosmdesátiletá žena, které se také pokoušel vloudit do bytu. Zatímco muž čekal před domem, zavolala synovi, ověřila si, že se žádná autonehoda nestala, a syn zavolal policisty. „Hlavní klid jí dodalo vědomí, že se mi nic nestalo. My o tom mluvíme dnes a denně, protože sledujeme zprávy: nepouštěj do baráku nikoho, o kom nevíš, kdo to je, kdo není nahlášený, jako třeba teplárny, elektrikáře, plynaře a podobně. U nás v baráku si každý své návštěvy vyprovodí a pustí do baráku sám,“ řekl syn duchapřítomné seniorky Radek Vévoda.

Video Hovoří syn duchapřítomné seniorky Radek Vévoda
video

Hovoří syn duchapřítomné seniorky Radek Vévoda

Zatímco pachatel stál před domem a policie byla na cestě, žena zloděje stále zdržovala s odůvodněním, že se musí obléct, vzít si hůlku a ještě stihla zalarmovat sousedy, kteří ho sledovali z balkonu. „Policisté ho tak dopadli přímo před domem,“ popsala Koukolová. 

Ženu, která pomohla policistům pachatele zadržet, se policisté rozhodli ocenit. „Důchodci jsou kvůli své důvěřivost častou obětí. Ti předchozí volali policisty až poté, když zjistili, že je někdo podvedl, ale pachatel byl dávno pryč,“ dodala Koukolová.