Policie vyšetřuje zakázky týkající se nákupu autobusů

Ostrava – O zakázky na nákup 55 autobusů za 250 milionů korun v roce 2009 se podle informací České televize minulý týden zajímala protikorupční policie, když si přímo v sídle dopravního podniku vyžádala některé dokumenty. Kauza souvisí s vyšetřováním, které protikorupční policie vede na ostravském magistrátu od začátku roku. Státní zastupitelství zatím nechce případ komentovat. 

Protikorupční policie si minulý týden odnesla z budovy dopravního podniku dokumenty, které se týkaly zakázky na nákup 55 autobusů za 250 milionů korun. Zakázky totiž získala jediná firma. Vedení města i dopravní podnik ale jakoukoliv manipulaci při jejich zadávání odmítají. „Za svoji osobu mohu říct, že za dobu, kdy jsem v dozorčí radě, neexistoval jediný návrh, který by ovlivňoval veřejnou zakázku,“ informoval předseda dozorčí rady DPO a náměstek primátora pro dopravu v roce 2010 Aleš Boháč (ČSSD).

„Většina smluv se týká především minulého volebního období. Já jsem v té době nebyl ani resortním náměstkem, takže vyčkejme na další informace ze strany policie,“ uvádí náměstek primátora pro dopravu Tomáš Sucharda (ČSSD). Potvrzuje to i dokument, který měla Česká televize k dispozici. Policii jde hlavně o zakázky z roku 2009, kdy byl náměstkem pro dopravu Vojtěch Mynář. „Dozorčí rada vedla firmu tak, že k tomu nemohlo dojít,“ vyjádřil se současný europoslanec Vojtěch Mynář (ČSSD).

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Jakékoliv manipulace se zakázkami odmítá i Mynářův nástupce Aleš Boháč. „Náměstek pro dopravu nezasahuje do akciové společnosti, nerozhoduje o žádné veřejné zakázce. Nikdy jsem veřejnou zakázku nepodepsal. Za mého působení se vyměnila většina lidí,“ dodal Aleš Boháč (ČSSD).

Opozice, která chtěla na dnešním zastupitelstvu interpelovat ředitele dopravního podniku, nakonec upustila od svého plánu a rozhodla se čekat na výsledek vyšetřování. „Těžko komentovat něco, k čemu je málo informací, ale nějaká vina tam určitě bude,“ vyjádřil se opoziční zastupitel Josef Babka (KSČM). Město zatím žádné změny v dopravním podniku nechystá. „Všechno je tam teď v pořádku. Víc nevíme, policie musí vyšetřovat,“ řekl primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD).

Policie vyšetřuje zakázky na ostravském magistrátu a v jeho firmách od začátku roku. A zajímá se například i o rekonstrukci kulturních domů Akord a Poklad nebo výstavbu zastávek u Nové Karoliny. První policejní obvinění by mohla padnout ještě před koncem letošního roku.