Spor s bytovým družstvem Družba Brno opakovaně prohrává

Brno - Na jedné straně město Brno, na druhé stavební a bytové družstvo Družba. Spor o miliony mezi nimi začal před osmi lety. Družstevníci od města požadují vrátit peníze za nákup pozemků pod svými domy. Soud ve všech projednaných žalobách rozhodl v jejich prospěch. Brno se proti rozsudkům odvolalo, krajský soud dal ale už potřetí i v tomto odvolacím řízení za pravdu právě družstevníkům.

Bytové družstvo Družba podalo víc než sto dvacet žalob na brněnský magistrát. Jejich předmět je vždycky stejný – zrušení kupní smlouvy, vrácení peněz za nakoupený pozemek a úhrada soudních nákladů. Ve čtyřiceti z těchto žalob už městský soud rozhodl, a to ve prospěch družstva.

Brno se ve všech případech odvolalo, krajský soud už potřetí potvrdil rozsudek městského soudu. „Rozsudek nebyl nijak překvapivý, protože se jedná už o třetí rozsudek, jehož obsah je shodný,“ uvedl advokát bytového družstva Družba Jiří Juříček. Překvapené nebylo ani vedení města. „Při této konstantní judikatuře a situaci s výkladem zákona není šance, že bychom některý z těch soudních sporů v jakémkoli stupni odvolacího řízení vyhráli,“ potvrdil náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).

Video Hovoří náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD)
video

Hovoří náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD)

Brno sice s výsledkem počítá, odvolání ale podává ke všem čtyřiceti rozsudkům. Jen za pozemky musí město zatím družstvu vrátit skoro dva miliony korun. K této částce ještě musí připojit víc než 600 tisíc za přiznané náklady a soudní poplatky. A s každým dalším rozsudkem nebo odvoláním částka roste. „Máme žalováno devět milionů. A teď si představte, když se podíváte do toho materiálu, kde jsou ceny smluv a odměna právníkovi a soudní poplatky, tak to vychází skoro na jednu třetinu. Město bude muset vrátit devět milionů a k tomu ještě šest milionů jako poplatky právníkům,“ varoval zástupce bytového družstva Družba Miroslav Kovál.

Jak spor vznikl?

Spor o pozemky vznikl v době, kdy Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových začal revidovat všechny převody nemovitostí ze státu na města a obce od roku 1991. Když si chtěli lidé z bytového družstva Družba spravit své domy, zjistili, že aby získali úvěr na revitalizaci domů, musí vlastnit pozemky pod nimi. Koupili je tedy od města. Později se ale jednomu z družstevníků povedlo prokázat, že město nabylo pozemky nezákonně, a proto je nemělo ani právo prodat. Brno totiž nesplnilo základní podmínku - o nabytý pozemek se nestaralo, na rozdíl od družstva. Obyvatelům zmíněných domů pak dal za pravdu i Ústavní soud.


I přesto se brněnský magistrát nechce vzdát. „Je samozřejmě problém v tom, že jsme povinni platit náklady soudního řízení. Městu jde ale o hodně a nelze postupovat tak, že na základě nějakého upozornění odevzdáme všechno, na co se protistrana podívá a na co ukáže,“ vysvětlil Pospíšil.

Bytové družstvo nabídlo brněnskému magistrátu dohodu, na jejímž základě by po městu požadovalo jen polovinu za soudní a další náklady. Toto řešení a další možnosti budou brněnští zastupitelé projednávat na lednové radě města.