Místo opic budou ve zlínské zoo rejnoci

Zlín - Zoologická zahrada ve Zlíně bude v příštím roce lákat na novou atrakci. Zátoka mořských rejnoků nahradí v areálu v současnosti nejstarší zázemí pro zvířata - pavilon opic. Interaktivní expozice bude v mnoha směrech ojedinělá a nemá ve střední Evropě obdoby.

Původní zámecká kuchyně, později panská prádelna, posledních 50 let pavilon opic. A teď staveniště. Starý pavilon opic prochází přestavbou. Venkovní klece i skleněné vitríny, které zajišťovaly bezpečí návštěvníků, jsou pryč. Za pár měsíců bude místo nich obří bazén s mořskými rejnoky.

Zdánlivě primitivní zvířata vyhledávají kontakt s lidmi a toho chce lešenská zoo využít. „Chceme samozřejmě upozornit na to, že moře jsou součástí našeho světa a že je třeba se k moři chovat s pokorou,“ vysvětlil svůj záměr ředitel zoo Zlín Roman Horský.

Video Hovoří ředitel zoo Zlín Roman Horský
video

Hovoří ředitel zoo Zlín Roman Horský

Velkoryse pojatá stavba přijde na 25 milionů korun. Nový domov v ní najde 40 mořských rejnoků. Zvířata do zlínské zoo přicestují z Floridy v polovině příštího roku. O pár týdnů později si je návštěvníci budou moci nejen prohlédnout, ale také sami pohladit a nakrmit. Ovšem jen pod přísným dohledem. „Je velké nebezpečí používání pleťových krémů nebo krémů na ruce. Budou se muset nejdřív umýt, protože tyto látky se všechny rozpouštějí v mořské vodě,“ upozornil na rizika Horský.

Chovatelé budou také dohlížet na to, aby nebyli rejnoci příliš tlustí. „My jim budeme dávat krevety a část krevet budou moci každý den zkrmit i návštěvníci. Musíme je hlídat a doufat, že je návštěvníci nebudou překrmovat,“ řekl pracovník zoo Tomáš Divílek.

Interaktivní expozice náročná především na technologie je dalším lákadlem zlínské zahrady. Bránami druhé nejnavštěvovanější zoo v Česku projde ročně půl milionu lidí. I díky tomu si Lešná může dovolit tak velkou investici.