Za teplo ušetříme, za vodu si připlatíme, poplatek za odpady zůstává stejný

Moravskoslezský kraj - Obyvatelé Moravskoslezského kraje si od Nového roku připlatí za vodu. Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, která dodává vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, zdraží od ledna vodu o 4,01 procenta. Cena za metr krychlový stoupne o 2,82 Kč na 73,09 Kč.

V Ostravě, kde vodu dodává společnost Ostravské vodárny a kanalizace, bude cena vody od ledna vyšší o tři procenta. Cena za metr krychlový stoupne o 2,15 Kč na 73,81 Kč. V Bruntále a okolí budou lidé platit za kubík vody o 1,18 Kč více než letos: místo 61,76 Kč zaplatí 62,94 Kč.

V Ostravě a Krnově na Bruntálsku, kde je dodavatelem společnost Dalkia ČR, zaplatí lidé příští rok méně za teplo. Cena klesne o procento, takže například pro běžný dvoupokojový byt to znamená úsporu kolem 250 korun ročně. Řekl to mluvčí společnosti Milan Wagner.

Na stejných cenách zůstanou poplatky za odvoz odpadů. „Nezdražujeme. Poplatek za odpady zůstává 498 korun za rok,“ řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. V Bohumíně na Karvinsku, kde se poplatek neplatí za osobu, ale za odpadové nádoby, příští rok odvoz odpadu dokonce zlevní. „Důvodem je nejen lepší efektivita třídění, ale i vyšší tržby z prodeje vytříděných komodit, jako jsou plasty, sklo či papír,“ řekl místostarosta Lumír Macura (ČSSD). Obyvatelům rodinných domů se cena sníží o deset procent, lidem na sídlištích o pět procent.

I v Olomouckém kraji příští rok podraží hlavně voda. „Navýšení cen je nezbytné pro pokrytí inflačních vlivů, poklesu spotřeby a růstu nájemného hrazeného vlastníkům infrastrukturního majetku, které slouží k zajištění reprodukce infrastruktury,“ uvedla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová. Moravská vodárenská na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel.

Naopak na Šumpersku voda příští rok nezdraží. Na zachování letošních cen vody se dohodla společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk, kterou vlastní města a obce, s provozovatelem vodohospodářské infrastruktury, firmou Šumperská provozní vodohospodářská společnost.