Dokument Dana Šumbery oceněn v Miláně

Miláno - Na 31. ročníku festivalu sportovních filmů “Sport Movies & Tv 2013–Milano International FICTS Fest” (Itálie, 4. – 8. 12.) získal jedno z významných ocenění dokument sportovního redaktora a režiséra Dana Šumbery nazvaný Sám ve vlnách.  Před nedávnem jsme oznamovali jeho vítězství na Sport Filmu Liberec, odkud byl právě do Milána nominován. Jeho účast ozdobilo ocenění Mention d´Honneur v kategorii Dokumenty – individuální sport. Tento Festival je závěrečnou soutěží všech pořadů postupně nominovaných na 14 sportovních festivalech, které se pod záštitou “WORLD FITS CHALLENGE” pořádají napříč pěti kontinenty.

Příběh konstruktéra a stavitele lodi Milana Koláčka, který si splnil svůj sen a s vlastní lodí absolvoval jeden z nejtěžších jachtařských sólových závodů světa, oslovuje ovšem nejen obdivovatele extrémních výkonů. S úžasem pozorujeme vyprávění o mladém muži, který své neutuchající touze podřídil studium, stáž a práci v zahraničí, získal ke spolupráci rodinu a usilovným tréninkem se vypracoval na nejvyšší úroveň. S vědomostmi, nadšením, ale bez peněz se vrhl do stavby lodě a nakonec svůj sen uskutečnil. V roce 2012 zvítězil na francouzském šampionátu sólových jachtařů.

Dokument Sám ve vlnách, pod nímž jsou vedle Dana Šumbery podepsáni i kameraman Jakub Fabian a střihač Tomáš Simper, vysílala Česká televize na konci loňského roku. Všem, kteří by si jej chtěli připomenout, doporučujeme reprízu 5. ledna 2014 na ČT sport. Mohou si jej ovšem vyhledat také na  iVysílání na webu ČT. 

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10393133951-sam-ve-vlnach/

Sám ve vlnách není prvním takovým úspěchem Dana Šumbery. Režisér, který se zaměřuje na téma adrenalinových zážitků a jedinečných sportovních výkonů výjimečných lidí, se v loňském roce prosadil s jiným dokumentem nazvaným Hledači větru, se kterým nejprve zvítězil na Sport Filmu v Liberci a odtud pak byl nominován do soutěží v Miláně a v Pekingu.