Prostějovský magistrát shromažďuje umělecká díla

Prostějov – Prostějovský magistrát posbíral za deset let obrazy, sochy a plastiky za zhruba pět milionů korun. Posledních devět děl za celkem 125 tisíc nakoupil letos v prosinci. Nemá je ale kde vystavovat, městu totiž chybí galerie. O její stavbě se přitom bude rozhodovat až za rok.

Díla Aloise Fišárka, Bohuše Čížka, Oldřicha Lasáka nebo Jana Šafaříka jsou asi největší klenoty, které prostějovská radnice nakoupila. Jedno mají společné, jejich autoři se narodili v Prostějově. „Všechna ta díla nebo autoři by měli mít nějaký vztah k Prostějovu, aby to mělo nějakou logiku, systém,“ uvedla mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Hlavní dominanty města, například radnice nebo muzeum, jsou motivy, které se na obrazech s prostějovskou tematikou objevují nejčastěji. Prostějovští radní začali nakupovat umění už za první republiky. Město se proto rozhodlo v této tradici pokračovat, každoročně má komise pro nákup uměleckých děl k dispozici kolem půl milionu korun. „Já jako opozice to schvaluji, půl milionu není v 800 milionovém rozpočtu takový problém,“ myslí si zastupitel Josef Augustin (KSČM). „Prostějov je jedno z mála měst, snad jediné v České republice, které nakupuje umění. V současné době, kdy muzea, zvláště regionální ústavy, mají málo prostředků na nákup exponátů, to Prostějov nahrazuje,“ tvrdí soudní znalec a obchodník se starožitnostmi a uměním Miroslav Macík.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Město ovšem nemá žádnou galerii. Kdy se ji podaří vybudovat, zatím nikdo netuší. Diskutovat se o tom začne až příští rok. „Je lépe mít připravenou expozici, a až pak mít objekt, do kterého ji umístit,“ vysvětluje Miroslav Macík.

Podle odborníků je zatím místo v suterénu prostějovského magistrátu zvolené dobře. Obrazy jsou ve speciálních bednách, v místnosti se stálou teplotou.