Ostrava zásobuje Prahu mladými herci, říká Janusz Klimsza

Ostrava - Janusz Klimsza studoval herectví v polské Vratislavi a divadelní režii na DAMU v Praze. V prostředí těšínského Slezska se svým specifickým nářečím žil do svých téměř čtyřiceti let. Jeho oblíbeným tématem jsou outsideři a provincialismus. Svou profesní dráhu odstartoval na polské scéně Těšínského divadla a dnes patří k velkým osobnostem Ostravy. Režíroval řadu vynikajících představení, ať už na scéně Divadla Petra Bezruče, Komorní scény Aréna či v Národním divadle moravskoslezském, kde je nyní kmenovým režisérem. Je nositelem několika prestižních divadelních cen. Spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem a věnuje se také literární tvorbě. Klimsza byl předpůlnočním hostem moderátorky Šárky Bednářové.

"Ostrava má bezesporu místa, kde se hraje špičkové divadlo. Mnohé scény si navzájem půjčují herce. Rivalita, která mezi divadly vzniká, přitom není svazující, je to spolupráce,“ říká Janusz Klimsza. Zdůrazňuje, že stále více mladých umělců z tohoto regionu dostává ceny za talent. „Myslím si, že jsme oblast, která dodává metropoli mladé a talentované herce,“ říká Klimsza.

Janusz Klimsza vyrůstal v Havířově, chodil na gymnázium s polským vyučováním, studoval v Polsku a v Praze. Jak jej formoval život v těšínském Slezsku? Jak vnímá Ostravu? Proč se vrhl na polskou dramatiku? Proč ho tak zajímá provinčnost? O tom a dalších věcech hovořil s Šárkou Bednářovou v pořadu Před půlnocí.

Video Před půlnocí
video

Před půlnocí