Jeden z nejvýše postavených členů drogové mafie na Ostravsku je opět před soudem

Ostrava – Muhamed Gutiqi, jeden z nejvýše postavených členů albánsko-kosovské drogové mafie na Ostravsku, je opět před soudem. Údajně měl zorganizovat prodej heroinu za více než dva miliony korun. S dalšími sedmi komplici zásobovali podle žalobkyně drogami kromě Ostravska také Brno a Prahu. Hrozí jim tresty v rozmezí deset až osmnáct let vězení. 

Muhamed Gutiqi byl za obchodování s heroinem ve vězení v Bulharsku i v České republice. Pozornost na sebe strhl před deseti lety, když chtěl v Orlové na Karvinsku postavit mešitu. Nyní je znovu před soudem, opět kvůli heroinu. Tentokrát detailně popsal, jak obchody s drogami probíhaly a kdo a jak je řídil. Žalobkyně mu za to poskytla status spolupracujícího obviněného a na rozdíl od ostatních spoluobžalovaných mu už nehrozí 10 až 18 let vězení, ale výrazně nižší trest. „Role Gutiqiho byla taková, že přebíral heroin na území Ostravy a prodával ho menším dealerům po celé republice,“ uvedla státní zástupkyně Daniela Srbová.

Muhamedovi Gutiqimu prošlo loni pod rukama přes tři a půl kilogramů heroinu za více než dva miliony korun. Po naředění paracetamolem množství drogy zdvojnásobil. Půl kilogramu heroinu, což představuje přibližně pět set dávek, prodali Gutiqiho dealeři v ostravských ulicích za 14 dnů. Heroin ředila Gutiqiho manželka.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

Mohamed Gutiqi se před soudem objeví ještě jednou, až bude svědčit proti skupině kosovských Albánců, která ze Švýcarska a Polska vozila na Ostravsko desítky kilogramů heroinu. „Gram heroinu se v Ostravě na ulici prodává v rozmezí od osmi set do jednoho tisíce korun. A gram je tak denní spotřeba jednoho narkomana,“ vysvětluje vedoucí kontaktního centra Renarkon Beáta Oravcová.

Skupina kosovských Albánců navíc pašovala z Polska přes Českou republiku kokain do Vídně. Kriminalisté je sledovali téměř půl roku a při zátahu jim zabavili drogy za nejméně deset milionů korun.