Krnovská nemocnice se stala členem Evropské sítě nekuřáckých nemocnic

Krnov – Krnovská nemocnice se stala přidruženým členem Evropské sítě nekuřáckých nemocnic (ENSH).  Jedná se o nezávislé mezinárodní neziskové sdružení registrované podle belgického práva, jehož hlavním cílem je společná strategie v oblasti prevence a odvykání tabáku ve všech podobách.

„V oblasti prevence tabákové závislosti a jejího odvykání není naše nemocnice nováčkem. Je to jedna z dalších aktivit v oblasti kontroly užívání tabáku. Dosud jsme se zaměřovali především na činnost Centra pro závislé na tabáku, které pomáhá kuřákům v krnovské nemocnici již od roku 2008,“ upozornil ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

Akci iniciovalo plicní oddělení, ukazuje se totiž, že kouření je příčinou až u 70-80 % plicních onemocnění. Poslední statistiky dokládají, že v České republice na kouření ročně zemře 23.000 lidí, ve světě jde přibližně o čtyři milióny.

Nejčastější příčinou bývá rakovina plic, ta stojí až za dvěma třetinami případů. Kouření se však podílí jako rizikový faktor na vzniku zhoubných onemocnění více typů. Má také podíl na kardiovaskulárních onemocněních.

„Pro zapojení do sítě ENSH se nemocnice musela přihlásit k jejím základním principům,“ řekla primářka plicního oddělení Eva Pončová. „Snahou nemocnice je mimo jiné neustále snižovat vliv aktivního i pasivního kouření na pacienty i na personál. To znamená například kontrolovat naplňování zákazu kouření ve všech prostorách nemocnice.“

Za výtahy v krnovské nemocnici musí město zalatit pokutu.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Součástí plánu je také informovat pacienty i personál o vlivu kouření na lidský organismus a motivovat je k odvykání, a nabídnout klientům léčbu závislosti na tabáku v Centru pro závislé na tabáku.

Za období funkčnosti centra se zde léčilo 200 pacientů a 40 % přestalo skutečně kouřit, což odpovídá udávaným výsledkům léčby i v jiných centrech. Počet kuřáků je však daleko vyšší a krnovské centrum je jim připraveno pomáhat. „Počet vyléčených klientů nás těší a výsledek pokládáme za velký úspěch v boji s touto obtížnou závislostí,“ řekla primářka Pončová.

Krnovské plicní oddělení patří k nejmodernějším v kraji. Kromě kvalitního personálu disponuje nemocnice také přístrojovým vybavením pro diagnostiku všech plicních chorob, a to včetně TBC a bronchogenního karcinomu (zhoubného nádoru plic).

„Závislost je téměř pro každého velký problém a bez odborné pomoci není schopen škodlivého návyku zanechat,“ dodala primářka Pončová.