Silný vichr na Moravě lámal stromy a trhal střechy

Ostrava/Zlín - Silný vítr na Štědrý den zaměstnal moravskoslezské a zlínské hasiče. Na severní Moravě vyvracel stromy, na Vsetínsku utrhl kusy střech. Jeden člověk byl zraněn, když na něj spadly větve. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platí od rána pro celé území Moravy a Slezska, na hřebenech hor by vichr mohl dosáhnout rychlosti až 125 km/h.

Moravskoslezští hasiči už dnes kvůli větru vyjížděli ke dvěma desítkám případů. Odstraňovali především spadlé větve a vyvrácené kmeny. „Vítr začal foukat ráno. Během dopoledne a části odpoledne jsme zaznamenali 23 výjezdů. Nejednalo se o nic zásadního. Odstraňovali jsme stromy a větve,“ řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín.

Podobná situace byla i na Zlínsku. Silný vítr dnes dopoledne například na Vsetínsku vyvrátil několik stromů. V Rožnově pod Radhoštěm zranily jednoho člověka padající větve, odvezla ho záchranka.

Zřejmě nejvážnější situace byla ve Vidči, kde spadlo pět stromů na silnici a zablokovalo ji. Kvůli poryvům větru zatím hasiči nemohli stromy ze silnice odstranit. „Stromy tam hrozily pádem na vysoké napětí, to nakonec nebylo zasaženo,“ uvedl mluvčí zlínských hasičů Libor Netopil.

Do Krásna nad Bečvou museli hasiči vyjet kvůli utržené střeše na panelovém domě, poté se tam uvolnila střecha i na objektu bývalé pily. V Hutisku-Solanci strom spadl v centru obce. Hasiči řešili také uvolněné plechy na střeše domu na náměstí ve Valašském Meziříčí nebo spadený strom v obci Branky.

Následky silného větru pocítily po poledni také další okresy Zlínského kraje. V Bojkovicích a Strání na Uherskohradišťsku spadl strom, podobný případ řeší i hasiči v Brumově-Bylnici na Zlínsku.

Meteorologové vyzývají k opatrnosti především řidiče. Lidé by měli také upevnit volně položené předměty jako květináče či zahradní nábytek. „Výstraha platí až do čtvrtka do 12 hodin, pak předpokládáme, že během odpoledne vítr postupně zeslábne,“ uvedl meteorolog ČHMÚ Petr Drobek.