Návrhy kostýmů z filmů a pohádek v Lašském muzeu

Kopřivnice – Obléká pohádkové bytosti i charakterní postavy. Princezny předvádějí její šaty často poprvé na Štědrý den. Letos například navrhla garderobu pro televizní pohádku Duch nad zlato. Návrhy i volnou tvorbu výtvarnice Aleny Schäferová vystavuje Lašské muzeum v Kopřivnici.

Výtvarnice Alena Schäferová má ze svého ateliéru výhled přímo na štramberskou Trúbu. I ji už namalovala na jeden ze svých obrazů. I když má trvalé bydliště v Ostravě, zásadně tvoří ve svém rodném domě ve Štramberku. „Přes týden jsem na natáčení, sháním nějaké látky, jedině víkend mám na to, abych si ty věci mohla v klidu připravit,“ uvádí Alena Schafferová.

U pracovního stolu dokáže strávit i celý den. Právě u něj vznikly návrhy k filmu Sametoví vrazi, k operní inscenaci Bohéma nebo k Revizovovi, a také  k televizním pohádkám Kouzla králů, Tajemství staré bambitky a nejnověji i k pohádce Duch nad zlato. „Zdeněk Zelenka si přál, abych vycházela z Dickense, tak je to trošku biedermeier, empír,“ prozrazuje výtvarnice.

Video Reportáž Heleny Dohnalové
video

Reportáž Heleny Dohnalové

Alena Schäferová zdědila talent po rodičích, už jako malá chodila se sestrou do výtvarné výchovy. „Tatínek věděl, že máme talent po něm, protože krásně kreslil, i po mamince. A tak mě angažoval ochotnickém souboru, takže jsem jim občas navrhla scénu nebo kostýmy,“ vzpomíná.

Na výstavu v Lašském muzeu v Kopřivnici vybrala Alena Schäferová práce za posledních pět let. Její malby mají poetickou atmosféru a na všech jsou ženy. „Její malby odrážejí její profesi kostýmní výtvarnice, kde se objevují prvky právě z různých inscenací, pro které dělala kostýmy. Její kresba je poctivá, precizní, detailní, což se v dnešní době vidí velice málo,“ vysvětluje galeristka Kateřina Zamišková.

Příští rok čeká výtvarnici Alenu Schäferovou práce na historickém filmu z období českých dějin.