První miminka letošního roku přišla na svět už minutu po půlnoci

Kroměříž/Brno - Na jižní Moravě se letos stejně jako loni narodily dvě děti minutu po silvestrovské půlnoci. V obou případech jde o chlapečky, oba pocházejí z Brna. Minutu po půlnoci se narodil také chlapec v kroměřížské nemocnici ve Zlínském kraji. Podle všeho jde o vůbec první narozené děti v letošním roce v České republice.

1. 1. 2014, 00:01 - přesně takový záznam o čase narození mají letos hned tři miminka, shodou okolností chlapci. Prvním letošním dítětem v Jihomoravském kraji se stali Tomáš Věchet a Kryštof Mlčoch. Jejich rodiče pochází v obou případech z Brna. Kryštofa Mlčocha jeho maminka porodila ve Vyškově.

Malý Kryštof při porodu vážil 3715 gramů a měřil 50 centimetrů. Tomáš je o centimetr menší a vážil 3720 gramů. „Narodil se mamince v Brně na Obilním trhu,“ řekl ředitel brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal, který porody v kraji eviduje. Vojtěch se narodil v kroměřížské porodnici. „Byl to naprosto spontánní porod. Chlapec váží 3,6 kilogramu a měří 50 centimetrů,“ řekla mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

V Kroměříži se 1. ledna nenarodilo žádné dítě několik let. Loni zde přišel na svět jako první chlapec Matěj Horák až 2. ledna. Na přelomu loňského a letošního roku se ale zaměstnanci tamního porodního oddělení nenudí. „Na Silvestra měli čtyři porody a nyní jsou na příjmu další dvě rodičky,“ doplnila Klímová.

Také v samotném Zlíně se už letos narodilo první miminko. Podle mluvčí tamní Krajské nemocnice T. Bati Karly Havlíkové je jím chlapec Vojtěch Šenk. „Narodil se 1. ledna 2014 v 01:51. Po narození vážil 3250 gramů a měřil 50 centimetrů. Na svět ho přivedla maminka Markéta Šenková z Holešova,“ sdělila Havlíková.

První děti roku 2013

Loni se v prvních deseti minutách nového roku v Česku narodilo sedm dětí, tři holčičky a čtyři kluci. Úplně první se tehdy na svět podívala dvě děvčátka v Jihomoravském kraji. Justýna Jarošová z Brna a Bára Bulová ze Staroviček na Břeclavsku se narodily také v první minutě po půlnoci. O minutu později je následoval Vladimír Šmídák z Brna a holčička Mariana z Prahy, která přišla na svět ve vrchlabské porodnici.

Ve Zlínském kraji se loni na Nový rok jako první narodila Sára Stašová z Uherského Brodu. Na svět přišla v 02:20 v porodnici v Uherském Hradišti. V KNTB se loni 1. ledna narodila jako první dvojčata Dominika a Gabriela Ryboňovy, a to až po 11:30.