Na Úřadu práce zkolaboval výplatní systém dávek

Praha - Na pobočkách Úřadu práce zkolaboval systém na vyplácení dávek. Zasedl kvůli tomu krizový štáb ministerstva práce a sociálních věcí, jak upozornil server lidovky.cz. Firma Fujitsu, která se o vyplácení některých dávek starala, systém po dvou letech kvůli rozhodnutí Antimonopolního úřadu vypnula. Odmítla při tom předat resortu potřebná data. Ministerstvo se tak vrátilo k původnímu dodavateli, který službu zajišťoval do konce roku 2011, úředníci teď ale musejí data přepsat z nového do starého systému. „Tento přechod v tak krátké době je z hlediska technického i organizačního náročný,“ uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková s tím, že lidé musí počítat s omezeními.

Některé úřady práce zřejmě dočasně omezí úřední dobu, v níž se věnují klientům. Úředníci budou totiž muset údaje o dávkách rychle přepsat do staronových systémů, aby mohli peníze od státu vyplácet. Úředníci nesmějí dva roky starý systém už používat, kvůli porušení pravidel při jeho výběru to zakázal antimonopolní úřad. Úřady se tak úplně vrátí k původnímu dodavateli.

Nový systém pořídilo ministerstvo práce za svého tehdejšího šéfa Jaromíra Drábka (TOP 09). Nevybralo ho v tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě vnitra s firmou Fujitsu Technology Solutions. Podle antimonopolního úřadu tak resorty porušily zákon o veřejných zakázkách, zakázal tedy systém používat. Před dvěma lety, kdy se novinka narychlo zaváděla, úředníci museli pracovat několik týdnů přesčas, programy kolabovaly, tvořily se fronty a lidé dostávali dávky se zpožděním.

  • „Podruhé tak naši lidé platí za stejnou chybu tehdejšího vedení MPSV, které se rozhodlo v roce 2012 nahradit léta fungující a v praxi ověřené programy s mnohem větším záběrem hybridním modelem podpory výplaty sociálních dávek. Bez jakékoli přípravy a zkušebního provozu,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková.

Nové produkty od Fujitsu obstarávaly jen část agendy, zbytek měla na starosti původní firma OKsystem. Ta nyní opět přebírá celou záležitost. Podle Bílkové mnozí zaměstnanci, kteří s původními aplikacemi pracovali, už v úřadech nejsou. Nynější pracovníci se tedy budou muset vyškolit. Se školeními se začne hned 3. ledna. „Musíme proškolit opravdu všechny uživatele. Uděláme vše pro to, aby přechod na nové informační systémy výplatu dávek nijak neohrozil,“ dodala šéfka úřadu.

Ministerstvo vyplácí měsíčně zhruba 1,9 milionu dávek v celkové částce 6,3 miliardy korun. Firma OKsystem zajišťovala od roku 1993 do roku 2011 čtyři systémy - OK dávky, OK práce, OK nouze a OK služby. Firma Fujitsu pak obstarávala agendu zaměstnanosti, hmotné nouze, sociálních služeb, postižených a veřejné služby. Předloni jí resort podle svého bývalého vedení zaplatil 623 milionů. V sumě byl započítán i provoz. Dalších 205 milionů pak stála část systému dávek, který dál provozoval OKsystem.

Drábek přechod k novým systémům zdůvodňoval snahou ušetřit. Za vývoj, údržbu a podporu ministerstvo prý v roce 2008 platilo 370 milionů, o tři roky později pak o sto milionů víc. Cena nezahrnovala provoz datových center a jiné záležitosti. Drábek ještě jako ministr uvedl, že agendové systémy v roce 2010 stály téměř 473,8 milionu, v roce 2011 vyšly na 477,4 milionu a v roce 2012 pak na 361 milionů.

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové