Čeští volejbalisté zdolali Kypr a udrželi si šanci na postup na MS

Opava – Teoretická šance, že se čeští volejbalisté kvalifikují na mistrovství světa, stále žije. Svěřenci trenéra Zdeňka Šmejkala splnili povinnost a porazili Kypr jednoznačně 3:0, avšak k postupu potřebují v neděli porazit jeden z nejlepších celků světa Bulharsko. To zatím ve skupině neztratilo ani set, když 3:0 rozdrtilo i Nizozemsko.

„Spokojenost je hlavně s výsledkem. Kluci bojovali, hráli koncentrovaně, agresivně na servisu a od toho se odvinula naše hra. Kypr jsme až na pár momentíků nepustili k vážné akci,“ řekl trenér Zdeněk Šmejkal.

Zápas s Kyprem rozehráli Češi s Davidem Konečným na univerzálu a Janem Štokrem na smeči a brzy slabšího soupeře ve všem přehrávali. Před zaplněným hledištěm tlačili servisem. Úspěšné útoky řídil nejdříve nahrávač Ondřej Boula, kterého ve druhém a třetím setu nahradil mladý Pavel Partoš.

Na liberu se proti Kypru objevil smečař Petr Michálek, který zaskočil za zdravotně indisponovaného Martina Kryštofa. Proti favorizovanému Bulharsku už by měl ale Kryštof opět nastoupit a Šmejkal počítal i s variantou, že v neděli bude hrát Štokr znovu na smeči.

Volejbalisté v pátek prohráli s Nizozemskem 0:3 a výhra nad Kyprem byla nutností. K naději na účast na zářijovém šampionátu v Polsku musejí v neděli porazit semifinalisty londýnských olympijských her Bulhary, kteří smetli Kypr a bez ztráty setu zdolali i Nizozemce.

Na mistrovství světa chyběli volejbalisté z předešlých sedmnácti závěrečných turnajů pouze jednou. Nezahráli si jen v Řecku v roce 1994.

Video Sestřih utkání volejbalistů Česká republika - Kypr
video

Sestřih utkání volejbalistů Česká republika - Kypr

Sestřih utkání volejbalistů Česká republika - Kypr

Rozhovor s trenérem českých volejbalistů Zdeňkem Šmejkalem po zápase s Kyprem

Volejbal - Česko - Kypr

Kvalifikace o mistrovství světa volejbalistů Bulharsko - Nizozemsko

Kvalifikace mistrovství světa volejbalistů, skupina I v Opavě:

ČR - Kypr 3:0 (18, 21, 16)
Rozhodčí: Maroszek (Pol.), Seifried (Slovin.). Čas: 76 min. Diváci: 2600.
Sestava a body ČR: Štokr 12, Mach 8, Konečný 15, Hudeček 10, Sobotka 10, Boula, libero Michálek - P. Bartoš 3, A. Bartoš 1. 

Bulharsko - Nizozemsko 3:0 (19, 25, 14)