Židlochovický zámek hostil zasedání vlády

Židlochovice - Jedno z posledních zasedání úřednické vlády Jiřího Rusnoka se uskutečnilo na jižní Moravě. Kabinet dnes zasedal na Zámku Židlochovice na Brněnsku. Jeden z nejzachovalejších loveckých zámečků v Evropě už v minulosti hostil i prezidenta Masaryka.

Jedna z posledních schůzí současného úřednického kabinetu měla na programu například poslanecký návrh novely služebního zákona. K poslaneckému návrhu se vláda nakonec postavila zamítavě. Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka je návrh „v podstatě nepoužitelný“ a některé jeho body jsou pravděpodobně v rozporu s Ústavou.

Mimořádný bod: návrh novely služebního zákona

Na poslední chvíli vláda na program výjezdního zasedání v Židlochovicích mimořádně zařadila projednání novely služebního zákona. Návrh podali poslanci ČSSD a slibují si od něho například odpolitizování státní správy a zvýšení odpovědnosti úředníků za nezákonné rozhodnutí. O služebním zákonu se ale mluví i v souvislosti s čerpáním peněz z evropských fondů a hlavně s možným jmenováním šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který nemá negativní lustrační osvědčení, na post ministra. Prezident Miloš Zeman se nechal už dříve slyšet, že dostatečnou garancí pro něj bude, když služební zákon, který negativní lustrační osvědčení od ministrů nevyžaduje, projde ve Sněmovně prvním čtením. Zákon tak může být jednou z podmínek pro vznik nové vlády, ve které by mohl Babiš zasednout jako ministr financí.


Vláda naopak schválila návrh prezidentské novely, podle níž by měl nově jmenovat profesory nikoli prezident, jak tomu bylo dosud, ale předseda Senátu. Proti této možnosti se dnes ostře ohradili rektoři. Ti vyzvali vládu, aby novelu nepřijímala ve spěchu. Převedení pravomoci by podle nich porušilo zákon o vysokých školách, který ukládá ministerstvu školství povinnost projednat důležité návrhy s reprezentacemi vysokých škol.

Vláda také schválila podporu vytváření nových pracovních míst. Investoři budou dostávat na zřízení pracovního místa v oblastech s vysokou nezaměstnaností 200 tisíc korun místo nynějších 50 tisíc.

Video Tisková konference po jednání vlády
video

Tisková konference po jednání vlády

Členové vlády na schůzi projednávali mimo jiné:


„Podzim a zejména konec roku se nesly ve značně hektickém stylu, což se do jisté míry odrazilo i na jednáních vlády. Proto jsme pro letošní druhé zasedání vlády zvolili místo vzdálené Praze na státním zámku Židlochovice. Půjde o normální pracovní program s řadou významných bodů k projednání a ke schválení,“  konstatoval vedoucí Úřadu vlády ČR Radek Augustin s tím, že večer po skončení oficiálního zasedání se členům vlády otevře dostatek prostoru pro diskuse o věcech, na něž není v běžném režimu pražských zasedání čas.

Na schůzi vládních představitelů se lovecký zámeček v Židlochovicích připravoval už v úterý. Není to přitom první významná státní návštěva, kterou zámek hostil: ve dvacátých a třicátých letech v něm několikrát pobýval i československý prezident T. G. Masaryk.

Jak vláda zasáhla do fungování regionu?

PolicieVíce hasičů a policistů – ministr vnitra Martin Pecina slíbil, že přibude policistů a hasičů. Slib se mu povedlo částečně i splnit: v Brně před měsícem přísahalo 30 nových policistů. Při srpnové návštěvě Brna ministr také podpořil plány na rekonstrukci zchátralé hlavní hasičské stanice v Lidické ulici v Brně.

Návrat policejního ředitele - ministr Pecina zasáhl také do vedení policie ve Zlínském kraji. V úterý vrátil na místo okresního ředitele policie v Uherském Hradišti odvolaného Bronislava Šabršulu.

Mikulovský zámekObchvat Mikulova – vyjádření ministra dopravy Zdeňka Žáka zatím zůstává v úrovni slibu: odsouhlasil obchvat Mikulova. Po letech, kdy se nic nedělo, tak ministr znovu otevřel práce na spojení Brna s Vídní. Podle ministrova názoru by se měla silnice R52 budovat po částech, prvním úsekem by měl být právě obchvat Mikulova.

Modernizace D1 – ministr Žák se také tvrdě pustil do firmy OHL ŽS, když přerušila modernizaci dálnice D1. Firmu donutil znovu začít pracovat, jinak hrozil okamžitým vypovězením smlouvy.

Nejvyšší soud v BrněNové sídlo soudu - ministryně spravedlnosti Marie Benešová podpořila plány na stavbu nové budovy Nejvyššího soudu a Nejvyššího státního zastupitelství. Stavba by měla začít letos. Obě instituce nyní sídlí v nedostačujících prostorách.

Více peněz pro malé obce – více dotací pro malé obce slíbil ministr pro místní rozvoj a starosta Kyjova František Lukl. V roce 2014 by mělo do malých obcí přitéct 115 milionů místo letošních 100 milionů korun.

Radim Světlík

Nový šéf Povodí Moravy - ministr zemědělství Miroslav Toman po třech letech vyměnil generálního ředitele Povodí Moravy Radima Světlíka, kterého nahradil Jan Hodovský. Ještě předtím ministr Toman obměnil také dozorčí radu podniku.


Zámek není veřejnosti běžně přístupný, spravují jej Lesy České republiky, konkrétně Lesní závod Židlochovice. Od 70. let slouží k ubytování loveckých hostů. Hlavní zámecký sál má kapacitu 80 lidí, ubytovat se může více než polovina z nich. Pětačtyřicet lůžek v zámeckých prostorách je doplněno dobovým nábytkem.

Co budou ministři jíst?

Pro letošní druhé zasedání vlády zámečtí kuchaři připravili následující menu:

  • Oběd: bažantí vývar s masem a nudlemi, pečená kachna s knedlíky a se zelím, ořechové šátečky.
  • Večeře: marinovaná bažantí prsíčka na bylinkách s pomerančovo-brusinkovým čatní, kančí ragú s křenem a divokou rýží, dančí medailonky na víně se špekovými knedlíky či bramborovými kroketami a na závěr horké maliny se zmrzlinou.

Výjezdní zasedání přijde státní kasu zhruba na dvojnásobek než běžné zasedání v Praze. „Úřad vlády uhradí pronájem jednacích prostor, oběd, večeři a drobné občerstvení a dále technickou obsluhu během zasedání. Dopravu a ubytování si hradí jednotlivá ministerstva. Celkové náklady na zasedání v Židlochovicích budou činit 58 460 korun, náklady na zasedání vlády v pražské Strakově akademii přitom představují 27 000 korun,“ stojí na webu české vlády.

Video Zasedání vlády v Židlochovicích jako téma UvR
video

Zasedání vlády v Židlochovicích jako téma UvR

Ministři spojení s jižní Moravou

Tomáš Jan PodivínskýMinistr životního prostředí Tomáš Podivínský

ministr životního prostředí

narozený 1969 ve Vyškově

Ministr pro místní rozvoj František LuklFrantišek Lukl

ministr pro místní rozvoj

vystudoval práva v Brně, od 2005 starosta Kyjova

Marie BenešováMarie Benešová

ministryně spravedlnosti

1999-2005 Nejvyšší státní zástupkyně se sídlem v Brně

Martin PecinaMartin Pecina 

ministr vnitra

2005 – 2009 předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže


Zámek Židlochovice

Zámek ŽidlochoviceHistorie zámku začíná ve 14. století zmínkami o vodní tvrzi, vybudované na jantarové stezce, spojující Středomoří s baltským pobřežím. Do honosnější podoby byla tvrz postupně přestavována středověkými majiteli, z nichž mezi nejvýznamnější patřily rody Žerotínů a Valdštejnů. Zásadní přestavbu zámku do barokního stylu provedl hrabě Sinzendorf (1696-1743), který také velmi výrazně ovlivnil rozvoj myslivosti na židlochovickém panství. Židlochovický zámek sloužil loveckým hostům nejen k lovu, ale také ke společenským a politickým setkáním.

Dochovanou podobu loveckého zámku (klasicismus) nejvíce ovlivnil arcivévoda Fridrich, který vlastnil zámek v letech 1895-1918. V této době byly v Židlochovicích organizovány velkolepé hony na drobnou zvěř a do interiéru zámku dovážel arcivévoda a jeho rodina trofeje zvěře, ulovené v honitbách na území celého Rakouska-Uherska. Od roku 1918 patří zámek Židlochovice spolu s přilehlým parkem do majetku státu. Na zámku hospodaří Lesy ČR.