Ruská zavařenina vyhrála anketu Divadelních novin

Praha, Ostrava - Vítězem ankety Divadelních novin Inscenace roku je poprvé v její více než dvacetileté historii představení z Ostravy. Titul získala inscenace Komorní scény Aréna Ruská zavařenina v režii hostujícího Ivana Rajmonta. O páté a šesté místo se dělí s Divadlem na zábradlí také další inscenace tohoto ostravského divadla - Hráči v režii Ivana Krejčího. Komorní scéna Aréna je v anketě po pražském Národním divadle také druhým nejčastěji zmiňovaným souborem.

Divadelní noviny zveřejnily výsledky ankety Inscenace roku ve svém prvním letošním čísle. Z mimopražských divadel se v minulosti podařilo vyhrát tuto soutěž jen brněnským divadlům Husa na provázku a tamnímu národnímu divadlu, a dvěma plzeňským scénám - Divadlu Josefa Kajetána Tyla a Divadlu Alfa. Jinak v anketě vždy vítězili Pražáci.


Divadelní kritik a redaktor Divadelních novin Vladimír Hulec uvedl, že hlasovalo bezmála sto dvacet respondentů - divadelních kritiků, publicistů a dalších kulturních osobností. „Poprvé ale dostala vítězná inscenace méně než deset hlasů. Pro Ruskou zavařeninu se vyslovilo osm dotázaných. Druhá skončila dramatizace románu Vladimíra Sorokina Den opričníka, kterou nastudovalo v režii Kamily Polívkové pražské Studio Hrdinů, na třetím místě se umístila inscenace brněnské Reduty Zlatá šedesátá v režii Jana Mikuláška,“ informoval Hulec.

Jan Mikulášek vyšel z ankety jako nejúspěšnější režisér. Respondenti zmiňují celkem šest jeho inscenací. Úspěšný byl i režisér Jiří Havelka, hlasující vyzdvihli tři jeho práce, přičemž představení Dechovka, které nastudoval se souborem Vosto5, bylo celkově čtvrté. O páté a šesté místo se dělí Mikuláškova Šedá sedmdesátá Divadla Na zábradlí a Gogolovi Hráči ostravské Komorní scény Aréna. Na sedmém a osmém místě je Poslední trik Georgese Méliese Divadla Drak a inscenace Nebeský Eyolfek Divadla v Dlouhé. Teprve pak následují inscenace první české divadelní scény - Myslivečkova opera Olimpiade režisérky Ursel Herrmannové a Havlova Zahradní slavnost v režii Dušana Davida Pařízka.

Celkem respondenti zmiňují sedmdesát šest inscenací, z toho čtyřicet čtyři pražských. Ostrava je zastoupena šesti představeními od tří souborů. Nejčastěji uváděnou scénou je v anketě Národní divadlo, druhá je ostravská Komorní scéna Aréna, o třetí místo se dělí Divadlo Na zábradlí a Studio Hrdinů.

„Hlavním sdělením anekty je vyrovnanost a šíře divadelních aktivit a tipovaných inscenačních výsledků, jež opět ve větší míře oproti minulým rokům vznikly v prostředí nezávislé scény,“ shrnul redaktor Hulec. Dodal, že loňský rok nenabídl nějaký výrazný projekt, který by všechny nadchnul. Podobu moderního českého divadla podle něho nyní utvářejí tři výrazní režiséři – Jan Mikulášek, Jiří Havelka a Daniel Špinar.

Ostrava - Komorní scéna Aréna
Zdroj: ČT Ostrava
Autor: Martin Straka
Video Reportáž Heleny Dohnalové
video

Reportáž Heleny Dohnalové