Koblov se po letech dočká protipovodňové hráze

Ostrava – Nová protipovodňová hráz v Ostravě-Koblově dokáže zastavit až stoletou vodu. Právě v Koblově páchají povodně zpravidla největší škody. Po dlouhých sedmnácti letech plánování se obyvatelé koblovské části Žabník dočkali, hráz se začne stavět už letos v únoru. Zdejší obyvatele voda ohrožuje i několikrát ročně. Nejhorší vzpomínky mají na povodeň v roce 1997.

V roce 1997 byly v Žabníku povodně nejničivější. Voda dosahovala výšky až osm metrů. Nyní dostali místní novou naději, že hráz, která bude postavena zhruba za rok, je před velkou vodou ochrání. „Jsem celkem rád, byl jsem pětkrát vytopený. Poslední škoda byla asi 412 tisíc,“ obyvatel Žabníku Oldřich Burian.

O výstavbu hráze žádali žabničtí několik let. Slibů politiků slyšeli mnoho, přesto jen od plánů na papíře k zahájení stavby uplynulo dlouhých pět let. „Největší zdržení způsobily domluvy s vlastníky pozemků, protože jejich představy byly nad rámec rozpočtu města,“ informuje náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej (ODS).

Video Reportáž Veroniky Hudečkové
video

Reportáž Veroniky Hudečkové

Stavět se začne už za měsíc. Hráz bude dlouhá jeden kilometr a vysoká pět metrů. Ochrání všechny domy v Žabníku. Práci ušetří i hasičům, kteří museli v kritickém místě stavět mobilní hráz při každé pětileté vodě.

Ochrana povodněmi zkoušené části města stojí sedmdesát milionů. Město zaplatilo sedm milionů za projekt a třináct milionů za výkup pozemků. Za samotnou stavbu pak zaplatí stát necelých 50 milionů korun.