Historik zpovídá pamětníky a ukazuje Ostravu za ostnatými dráty

Ostrava - Historik Vojtěch Vlček napsal knihu, která přibližuje těžké osudy lidí poznamenaných nacistickým a komunistickým bezprávím. Má název Ostrava za ostnatými dráty a vydalo ji občanské sdružení Fiducia. Autor ukazuje na dramatických osudech deseti lidí z ostravského regionu, kteří se dostali do konfliktu s totalitním režimem, složitost českých dějin 20. století. Vede s nimi rozhovory, které doplňuje fotografiemi, historickými dokumenty, materiály z Archivu bezpečnostních složek nebo Státní tajné bezpečnosti, soudů, přidává odborné komentáře.

Mezi pamětníky komunistického teroru je například Leo Žídek. Provinil se tím, že když ho komunisté nechtěli pustit k maturitě, pokusil se utéct do Německa. Jenže ho chytili a odsoudili na osm let vězení. Přežil krutou vazbu, komunistické lágry a pracovní tábory na Jáchymovsku, přesto nezahořkl. „Nejhorší je, když národ zapomíná,“ je přesvědčen Žídek, který svůj příběh ochotně povyprávěl autorovi knihy.

Video Reportáž Lucie Křížkové
video

Reportáž Lucie Křížkové

Čtenáři se ve Vlčkově knize také dočtou, jakými metodami soudruzi v Ostravě v padesátých letech vyšetřovali podezřelé. Nedávno zemřelá pamětnice Eva Vláhová stihla povyprávět, co se dělo, když po deseti letech poprvé navštívila svého tatínka zavřeného v jáchymovských uranových dolech.

Devětatřicetiletý Vojtěch Vlček, který vystudoval historii a český jazyk na Filozofické fakultě Ostravské univerzity, se dosud věnoval především pronásledování československé katolické církve za totality, zejména osudům řádů, řeholních kongregací a jejích představitelů. Napsal o tom několik publikací.

Křest knihy Ostrava za ostnatými dráty bude 20. ledna v Antikvariátu a klubu Fiducia, přijde autor i někteří pamětníci. Ostravští herci Alena Sasínová-Polarczyk a Norbert Lichý přečtou ukázky z knihy.