Favorizovaný Bína suverénně vyhrál šampionát v Lošticích

Olomouc - Martin Bína splnil úlohu hlavního favorita mistrovství republiky cyklokrosařů. Na trati v Lošticích nedal zbytku startovního pole žádnou šanci a druhého Michaela Boroše porazil o 43 vteřin. Juniorský mistr světa z roku 2001 tak na domácím šampionátu po pěti druhých a jednom třetím místě konečně získal vytoužený titul. Třetí skončil Vladimír Kyzivát, který stejně jako Boroš stanul poprvé v kariéře na mistrovství republiky na stupních vítězů. Český pohár opanoval Tomáš Paprstka, který dojel pátý.

Nejlepší český jezdec v této sezoně světového poháru vstupoval do závodu jako velký favorit. Při absenci obhájce titulu Zdeňka Štybara, který má na kontě rekordních sedm titulů, začal také svou roli brzy potvrzovat. Zpočátku se ho sice dokázali držet Boroš s Ondřejem Bambulou, ale pak jim Bína ujel a své sólo zdárně dotáhl až do cíle. „Jsem moc rád, že jsem konečně vyhrál,“ řekl Bína po dojezdu.

V příznivém počasí ho na trati nepotkaly žádné komplikace. „Bylo to o mém tempu a jet stále dopředu. Bylo to dobré, na trati jsem neměl žádný problém,“ pochvaloval si Bína. Osmému muži současného cyklokrosového žebříčku UCI vyšel dokonale plán. „Taktikou bylo se rychle odpoutat. První kolo se kouknout, jak kdo na tom je a pak si jet své tempo, i když jsem se necítil úplně dobře, neboť v týdnu jsem na tom nebyl ideálně zdravotně. Chtěl jsem dát maximum do těch těžkých výjezdů, kde se dalo nejvíce získat,“ líčil Bína.

Video Sestřih MČR v cyklokrosu
video

Sestřih MČR v cyklokrosu

Za jeho zády už tak jasný vývoj nebyl. Boroš sice jel druhý, ale pak se na něho dotáhl Kyzivát. Mladší z jezdců stříbro nakonec uhájil a mezi elitou získal na národním šampionátu premiérovou medaili. „Povedl se mi start, nakonec mě ještě dojel Vláďa, ale nedal jsem se a na konci jsem to ještě zkusil rozhodnout,“ uvedl Boroš.

I Kyzivát se radoval, také on získal ve 31 letech první medaili na mistrovství ČR. „Super, že to takhle dopadlo,“ prohlásil Kyzivát. „Pět kol zpátky jsem utrhl nejdříve Šimona, taky tam jel Paprstka. Poslední kolo mi už trochu chyběly síly. 'Bory' na tom byl o něco lépe,“ připustil Kyzivát.

Závodem vyvrcholil osmidílný pohárový seriál Toi Toi Cup. I díky tomu, že se tentokrát na šampionátu nejelo o dvojnásobné body, udržel prvenství vcelku s přehledem Paprstka. „Hlavní cílem bylo udržet vedení v poháru,“ připustil Paprstka. „Chtěl jsem být na bedně, protože jsem věděl, že konkurence bude dost vyrovnaná. V půlce závodu mi ale trošku došly síly, ztratil jsem kontakt se špičkou, ale nakonec to je krásné páté místo,“ dodal.

Výsledky mistrovství ČR v cyklokrosu:

1. Bína (Kwadro Stannah) 1:03:54, 2. Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) -43, 3. Kyzivát (Johnson Controls) -46, 4. Šimůnek (Kwadro Stannah), 5. Paprstka (Remerx Merida Team Kolín) oba -1:04, 6. Petruš (Kwadro Stannah), 7. Bambula oba -1:46, 8. Skála (oba ČEZ Cyklo Team Tábor) -2:22, 9. Nipl (Focus cycling Znojmo) -3:22, 10. Lasák (Max Cursor) -3:33.

Konečné pořadí Českého poháru: 1. Paprstka 224 b., 2. Boroš 216, 3. Nipl 213, 4. Kyzivát, 5. Bambula oba 212, 6. Skála 203.