Mladík, který ubodal rodiče přítelkyně, dostal 30 roků vězení

Ostrava- Senát krajského soudu v Ostravě dnes potrestal obžalovaného Radka Větráka za brutální vraždu manželského páru z Města Albrechtic na Krnovsku výjimečným trestem - třiceti roky v nejpřísnější věznici. 10. března 2013 ubodal mnoha ranami nožem dvaapadesátiletou ženu a poté jejího o sedm let staršího muže. Pak je okradl. Byli to rodiče jeho přítelkyně, kteří mu roky pomáhali. Když zjistili, že je okrádá, zavraždil je.

Když ho v šestnácti vyhodili rodiče z domu, pomohli mu právě manželé z Města Albrechtic, kteří měli prosperující firmu na výrobu dřevoobráběcích strojů. Důvěřovali mu a málem si vzal jednu z jejich dcer. Zlom nastal, když jim tajně vybral z účtu téměř milion korun. Za ukradené peníze si koupil auto a platil za kamarády v barech. Dívka i její rodiče se s ním rozešli ve zlém. Bylo to asi dva roky před vraždou.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

Podle státního zástupce se Větrák chtěl rodině pomstít a zároveň se zbavit věřitelů. Vloupal se do domu, ve kterém byl mnohokrát předtím jako host, přes sklep. Nejprve ubodal ženu, která byla právě sama. Když se vrátil její muž, tvrdě zaútočil i na něho. Mrtvá těla ukryl v domě, pak ukradl různé věci včetně luxusního auta, kterým odjel do Prahy za dcerou zavražděných.

„Soud muži uložil výjimečný trest, neboť k tomu byly splněny podmínky, a to závažnost zločinu a ztížená možnost nápravy obžalovaného,“ řekla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Böhmová.

Výjimečný trest

Výjimečným trestem je podle zákona trest od dvaceti do třiceti let odnětí svobody a také doživotí, které je určeno pro nejhorší zločiny vražd či obecného ohrožení, teroristický útok, genocidu. Třicetiletý trest není až tak neobvyklý. Loni ho soud vyměřil Petru Golovi, který v domě v Pržně na Frýdecko-Místecku před dětmi ubil k smrti svou manželku a čtyřnásobnou matku a pak ji zastlal do peřin. Třicet roků si má podle loňského verdiktu odpykat ve vězení Zbyněk Prokop, který v pražské Krči zavraždil studentský pár. Pražský vrchní soud v minulém roce potvrdil třicetiletý trest také Albánci Fadilu Dávidovi, který nechal kvůli majetku uhořet stařenku z Liberecka.


Rozsudek zatím nenabyl právní moci. Obhájce obžalovaného Rachird Koliba uvedl, že klient určitě podá odvolání. Čtyřiadvacetiletý Větrák se k vraždě přiznal, tvrdil však, že ji neplánoval. „To, co se stalo, je mi velmi líto,“ řekl.