Na Svatém Kopečku jsou nová africká prasata. Žerou ovoce a oříšky

Olomouc - Zoologická zahrada na Svatém Kopečku má atraktivní přírůstky - dvě samičky afrických prasat zvaných štětkouni. Do nového domova přijely na přelomu roku z Německa. Je to poprvé, co olomoucká zahrada tento druh tropických prasat chová.

Samičky se jmenují Mabel a Mrs. Piggy. Pro tyto prasata je charakteristické pestré zbarvení husté srsti s bílým pruhem uprostřed a dlouhé uši s nezvyklým výrůstkem. Štětkouni jsou čilí, rádi běhají a plavou, dobře slyší, ale špatně vidí. Jsou to všežravci, chuť k jídlu však mají vytříbenou.

„Lidé si většinou myslí, že prasata se živí zbytky a jsou nečistá. Není to pravda. Štětkouni žerou různé druhy ovoce, zeleniny, dáváme jim také speciální granule a oříšky,“ uvedla mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Ve volné přírodě žerou štětkouni vedle ovoce či ořechů traviny, vodní rostliny, vejce, ale také mláďata různých živočichů. Žijí například v Nigérii nebo Kamerunu. Drží se v malých stádech, která mají až dvacet členů. Dožívají se průměrně dvaceti let.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Na zajetí jsou Mabel a Mrs. Piggy zvyklé z Německa, kde se narodily. I v Olomouci se už aklimatizovaly. „Mají docela přátelskou povahu, transport zvládly dobře a zvykly si na nové prostředí,“ uvedla zooložka Libuše Veselá. Dodala, že v budoucnu bude nutné najít k nim vhodného samečka.

Návštěvníci zahrady zatím štětkouny africké neuvidí. Dočasně bydlí v provizorní ubikaci vedle pakoňů. Vedení zahrady pro ně ale připravuje nový domov, kde budou mít podobné klima jako v rovníkové Africe.