Fiala má další nominaci na předsedu ODS z olomouckého regionu

Olomouc - Také regionální sněm ODS v Olomouckém kraji nominoval na předsedu bývalého ministra školství a někdejšího rektora Masarykovy univerzity v Brně Petra Fialu. Na místopředsedu navrhli olomoučtí občanští demokraté vysokoškolského učitele Petra Sokola. Primátor Olomouce a poslanec Martin Novotný vyšel ze sněmu bez podpory spolustraníků. Dalším olomouckým kandidátem na místopředsedu se stal krajský šéf strany Robert Knobloch.

Petr Fiala v nominačním boji zvítězil také v sousedním Moravskoslezském kraji, dále v Královehradeckém, Zlínském, Pardubickém, Jihočeském, Středočeském i Jihomoravském kraji. Jeho konkurentka, bývalá šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, ho neporazila ani na Vysočině, odkud pochází. To europoslanec Edvard Kožušník, další možný adept na předsedu, suverénně vyhrál v rodném Liberci.

Občanští demokraté si zvolí nové vedení na celostátním kongresu, který bude o víkendu v Olomouci, kde strana před dvaceti třemi roky vznikla. Bylo to po rozpadu Občanského fóra v roce 1991, zakladatelem a prvním předsedou byl Václav Klaus. O dalším směřování této liberálně konzervativní strany delegáti rozhodnou v zrenovovaném olomouckém hotelu Sigma.

„Těší mě, že přesunem do Olomouce získává 24. kongres ODS velkou symbolickou hodnotu tím, že se vrací přímo tam, kde o vzniku strany rozhodli její první zástupci,“ řekl úřadující předseda ODS Martin Kuba, který podporuje jako svého nástupce Petra Fialu. Kuba nahradil v čele strany bývalého premiéra Petra Nečase. Ten odstoupil loni v červnu po skandálu s šéfkou svého kabinetu Janou Nagyovou, která je podezřelá ze zneužívání vojenské rozvědky.

Václav Klaus s Petrem Uhlem na pracovním setkáním OF (1990)
Zdroj: ČTK
Autor: Vladislav Galgonek

Politolog Fiala, jenž je členem ODS teprve od loňského listopadu, v ODS získal velké body jako úspěšný lídr v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny v Jihomoravském kraji. Vyhrál tam a byl také devátý v počtu preferenčních hlasů v celé zemi.

ODS má za sebou drtivou volební prohru, v posledních sněmovních volbách nezískala ani osm procent hlasů. Po letech vládnutí se ocitla v opozici. S novým předsedou je spojená naděje na obrodu a návrat důvěry voličů.

Videogalerie

Video ODS před kongresem
video

ODS před kongresem