Zlíňané rekonstruují Sad Komenského. Za 54 milionů korun

Zlín – Polovina zeleného srdce Zlína, kterou se sadem Svobody tvoří sad Komenského, je od minulého týdne zavřená. Stavbaři kvůli bezpečnosti park pro veřejnost uzavřeli – v následujících měsících jej totiž opraví. Znovu se otevře až v červenci. Některé stromy a keře vykácí, hodně zeleně ale naopak přibyde. Podobně se promění i vybavení parku. Rekonstrukce vyjde na 54 milionů korun.

Zastaralý park v samém středu Zlína se během půlroku promění v příjemné místo pro relaxaci. Ještě v osmdesátých letech byl park oblíbeným místem pro děti i rodiče, díky prolézačkám a kolotočům. Mnohé z nich teď ale zmizí, protože jsou ve velmi špatném stavu. Místo toho si ale děti budou moct užít nové hřiště. Dělníci postaví i altán pro letní koncerty, fontánu a nové chodníky.

Opravený park bude děti lákat na houpačky, lanové průlezky, síťovou pyramidu nebo pískoviště. Vše doplní i nová zeleň – pracovníci zeleně vysadí tři stovky stromů, čtyři tisíce keřů a jedenáct tisíc květin. Urbanisté tím nahradí to, co budou muset vykácet. „Zmizí přerostlé křoviny, kde přebývala různá individua, když to řeknu opatrně. A hlavně bude doplněn kamerový systém,“ uvedl náměstek primátora Bedřich Landsfeld (Zlínská volba).

V parku budou nové lavičky a internet zdarma

Sad bude dokonce pokrytý signálem wi-fi. „Internet bude bezplatně k dispozici, využít ho budou moct třeba studenti připravující se na zkoušky,“ dodal Landsfeld. Na okraji sadu budou i veřejné toalety. Zmizí naopak staré drátěné oranžovohnědé lavičky, které byly pro park typické. Navrhl je v roce 1982 sochař a designér Luděk Pavézka. Byly sice zajímavé, kvůli špatnému stavu se ale o ně zachytávalo oblečení. Vedení města nechá sad vybavit lavičkami novými.

Zbourá se i bývalá měnírna pro napájení trolejbusové sítě, která v posledních letech sloužila jako prodejna lístků na hromadnou dopravu. Poslední jízdenku si v ní lidé budou moct koupit zítra. „Provoz, který byl doteď řešen na předprodeji Školní, se přesune do náhradních prostor Obuvnického muzea a současně posílíme předprodej v sídle dopravní společnosti na Podvesné,“ uvedl ředitel dopravní společnosti Zdeněk Kocháň.

Video O obnově parku hovoří náměstek primátora Bedřich Landsfeld
video

O obnově parku hovoří náměstek primátora Bedřich Landsfeld

Sad se znovu zpřístupní v červenci

Nové využití najde i budova uprostřed sadu, kde ještě do loňského léta sídlila knihovna. Místo knížek ji zabydlí folklorní a hudební kroužky nebo amatérské divadlo. Oprava parku bude stát 54 milionů korun, vedení města přitom původně očekávalo náklady o dvacet milionů vyšší. Díky veřejné soutěži se ale podařilo celkovou částku na rekonstrukci snížit. Na procházku parkem se Zlíňané budou moct vydat až v létě.

/*json*/{"map":{"lat":49.22458366841346,"lng":17.664406799999938,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":49.22466061178203,"lng":17.664685249328613,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/