Mařák a Mařákovci ze soukromých sbírek. Unikátní výstava v Ostravě

Ostrava - Ostravské výtvarné centru Chagall otevřelo unikátní výstavu Mařák a Mařákovci ze soukromých sbírek. Téměř sto obrazů jednoho z nejvýznamnějších českých krajinářů Julia Mařáka a jeho slavných žáků pochází výhradně od soukromníků. Třetina obrazů patří ostravskému průmyslníkovi Janu Světlíkovi.

Některá díla uznávané skupiny krajinářů 19. a 20. století, do které patří také Antonín Slavíček nebo Antonín Hudeček, jsou vystavená vůbec poprvé. A nejde o nějaké zbytky nebo podřadný materiál. Naopak. „V těchto soukromých sbírkách jsou díla, která jsou stejně významná, mnohdy i významnější, než ve státních galeriích. V mnoha případech nebyla vystavena na veřejnosti,“ řekl šéf galerie Petr Pavliňák.

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové


Mařák byl úspěšný malíř, ale snad ještě větší význam měl jako pedagog. Když nastoupil v roce 1879 na Akademii výtvarných umění v Praze, založil slavnou krajinářskou školu. Uměl rozpoznávat talenty a rozvíjet je. Žáky bral také malovat ven, do plenéru. V té době to nebylo moc zvykem, jeho kolegové pracovali většinou v ateliéru.


„Mařák a jeho žáci jezdili za Prahu do okolí Okoře, kde malovali náladu. Vznikly první impresionistické obrazy v českém prostředí,“ vysvětloval Pavliňák.

Sběratel Jan Světlík dodal, že Mařák a jeho žáci dali základ modernímu českému umění. „Díky nim si českého výtvarného umění 19. a 20. století všimli i v cizině. Navíc je to klíčová skupina i pro Jurečkovu sbírku a Ostravu,“ uvedl ředitel Vítkovice Machinery Group Světlík. V jeho vzácné sbírce jsou mimo jiné obrazy Stanislava Lolka, který maloval také ve Vítkovicích, kde má Světlík továrnu. První obraz Mařákovce, který koupil, byl právě Lolkův.

Na výstavě v centru Chagall jsou vedle Mařáka, Slavíčka, Hudečka a Lolka díla Františka Kavána, Josefa Ullmana, Jaroslava Panušky a dalších. „Z Panušky zde máme období, kdy se věnoval pohádkovým motivům, maloval duchy, vodníky,“ podotkl Pavliňák.

Výstava Mařákovců ze soukromých sbírek potrvá v Galerii Chagal v Ostravě-Přívoze do 5. března.