Smrž chtěl za pomoc 100 milionů, trvá na svém bývalá hlava Tatry

Praha – U Městského soudu v Praze zopakoval bývalý generální ředitel Tatry Ronald Adams své tvrzení, že od zbrojaře Michala Smrže dostal v roce 2008 nabídku pomoci s armádní zakázkou, za což na oplátku žádal 100 milionů korun. Smrž čelí spolu s exministrem obrany Martinem Bartákem obžalobě za pokus o podvod, vinu ale odmítá.

Obžaloba připisuje majiteli zbrojařské firmy MPI Group Smržovi snahu vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Údajně sliboval například zajištění osobního setkání s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS).

Američan Adams soudu popsal celkem čtyři schůzky se Smržem. První inicioval sám zbrojař, proběhla 11. ledna 2008 v Adamsově kanceláři. Smrž mu tam měl sdělit, že ví o problémech Tatry s armádní zakázkou a že firmě může pomoci s jejich řešením. „Vyslovil nabídku pomoci, která bude něco stát,“ vypověděl. Na dalším setkání o pět dní později už si měl zbrojař říct o 100 milionů korun. „Neřekl jsem ani ano, ani ne, protože probíhalo testování (vozidel) a já jsem tím získával čas,“ uvedl Adams. Podotkl, že v té době psala média o Tatře negativně a i politici se kvůli změně subdodavatele snažili, aby Tatra o armádní zakázku přišla.

Schůzku 30. ledna v brněnském hotelu Holiday Inn si pak Adams nahrál. Předtím prý Smržovi telefonoval s tím, že 100 milionů korun není firma ochotna zaplatit. Ne zcela zřetelný záznam schůzky je jedním ze stěžejních důkazů ve Smržově a Bartákově kauze. „Účelem nahrávky bylo pokusit se přimět Smrže k tomu, aby řekl, kdo je za kampaní proti Tatře a kdo ovlivňuje testy - testování totiž až na drobné nedostatky probíhalo dobře,“ prohlásil bývalý šéf Tatry. Usiloval prý proto o setkání s premiérem Topolánkem, aby zjistil, jestli za negativní kampaní stojí on.

Naposledy se Adams a Smrž setkali 19. března v Praze. „Řekl jsem mu, že nebudeme nic platit - 3. března byly ukončeny testy a byl jsem přesvědčen, že to bude schváleno bez jakékoliv platby,“ uzavřel Američan.

Smržův přítel exministr Barták, který podle obžaloby požádal v únoru 2008 zástupce Tatry o úplatek 80 milionů korun za vyřešení problémů se zakázkou, v minulosti Adamse obvinil z korupce. Tvrdil, že mu Američan nabídl úplatek za to, že ministerstvo obrany zadá Tatře další armádní zakázky. Soud však muže pravomocně zprostil viny.