Policisté hledali na jižní Moravě nelegální imigranty

Lanžhot – Dva dny cizinecká policie kontrolovala stovky aut na hraničních přechodech na jižní Moravě. Celkem během akce Vítr odhalila šest cizinců bez povolení k pobytu. Ilegálních imigrantů je u nás více než dříve. Cizinecká policie jich loni v České republice zadržela o 15 procent více než v předešlém roce.

Cizinecká policie kontrolovala obsah dodávek a nákladních aut dva dny. S kontrolami začala v pondělí a pokračovala i dnes dopoledne, kdy se policisté zaměřili na česko-slovenský hraniční přechod Břeclav – Brodské u Lanžhotu. Během zátahu policie prověřila stovky aut.

Nejvíce cizinců ale nakonec odhalila ve vlaku. Například tříčlenná rodina z Afgánistánu tvrdila, že pouze projíždí do Německa. Manželé s malým synem u sebe ale měli mapy švédských měst. Dál cizinecká policie dopadla dvojici Pákistánců, kteří cestovali bez platných dokladů v taxi. Posledním dopadeným, taktéž ve vlaku, byl Syřan, jenž cestoval z Budapešti do Varšavy. Policisté v posledních dnech provedli přes pět stovek kontrol.

Nelegálních imigrantů u nás přibývá. Jen za loňský rok se pokusilo nelegálně překročit české hranice 4 153 lidí. Drtivá většina neměla povolení k pobytu. Pět procent imigrantů, celkem 179 lidí, se pokusilo překročit hranici Schengenského prostoru na mezinárodních letištích.

Video O policejní akci hovoří jihomoravská mluvčí Petra Vedrová
video

O policejní akci hovoří jihomoravská mluvčí Petra Vedrová

O policejní akci hovoří jihomoravská mluvčí Petra Vedrová

Vstup Petra Malého z Lanžhotu

Imigranti většinou pocházejí z Ukrajiny, Ruska, Vietnamu nebo Libye. Pro uprchlíky z východu, kteří mají namířeno dál na západ, je však Česko pouze tranzitní zemí. Naopak z Libye nebo Saúdské Arábie často pocházejí cizinci, kteří se u nás jen zdrží déle, než jim umožňuje jejich vízum.

U státních hranic fungovala před vstupem České republiky do Schengenského prostoru nepřetržitá kontrola, i dnes se ale policisté musí k hranicím vracet. Auta totiž kontrolují namátkově.