Vzácná krnovská synagoga je po celkové rekonstrukci

Ostrava - Krnovská synagoga, jediná v Moravskoslezském kraji, je nákladně a kvalitně opravená a stane se jedním z nových center židovské kultury v České republice. Rekonstrukci, která památce vrátila vzhled z roku 1871, se podařilo uskutečnit díky projektu Deset hvězd financovanému Evropskou unií a podporovanému českým státem.

Na deseti místech v zemi vzniknou centra, jejichž součástí budou trvalé expozice o jednotlivých oblastech židovské kultury, v Krnově na téma židovští průmyslníci a vynálezci. Plánovaný termín otevření je letošní květen.

Synagoga má novou fasádu i interiér, který je inspirovaný stavbami sefardských Židů ze Španělska. To, že na rozdíl mnoha jiných templů přežila řádění nacistů Adolfa Hitlera, je dáno faktem, že za války fungovala jako tržnice. Někdo včas odstranil i připomínky původního účelu stavby, takže ji nacisté nevypálili. Později tam byl sklad a archiv, pak památka desítky let jen chátrala. Z původního interiéru se nic nedochovalo.

Krnovská synagoga před celkovou obnovou
Zdroj: ČTK
Autor: Ivan Prokop

Majitelem synagogy je Federace židovských obcí, která už v minulých letech zajistila opravu věží, oken či vitráží, ale na celkovou obnovu neměla peníze. O osud památky se staralo také občanské sdružení Krnovská synagoga. „Interiérové prvky se vůbec nezachovaly, takže vše bylo nutné obnovit podle fotografií, anebo podle staveb podobného typu a období,“ vysvětloval Jan Stejskal ze sdružení Krnovská synagoga. Dodal, že historické fotografie se podařilo získat i od potomků původní židovské komunity z Izraele a Ameriky.

Velkou vzácností jsou původní lavice. Nejsou však z krnovské synagogy, ale z templu v Olomouci vypáleném v roce 1939. Další historický prvek odhalili restaurátoři přímo v budově synagogy - zamalovaný hebrejský nápis, citaci z žalmu 113,3. „Věděli jsme, že by tam měl nějaký nápis být, ale neznali jsme přesné znění. Znamená to: Od východu slunce až na západ chváleno buď jméno Hospodinovo,“ vysvětloval Jan Stejskal.