Centrum Znojma prokoukne. Dostane nové chodníky i zeleň

Znojmo/Žďár nad Sázavou - Širší chodníky, bezbariérové ulice a lépe podtrhnutý historický ráz města, to jsou některé hlavní cíle nákladné rekonstrukce znojemského centra. Úpravy, který si vyžádají minimálně 22 milionů korun, se dotknou Divišova náměstí, Jezuitské, Veselé a Velké Michalské ulice. Nové dláždění získá i ústí na náměstí Svobody.

Historický střed Znojma kazil v minulých letech špatný stav chodníků i silnic. Nová pěší zóna, v níž by měli chodci přednost před auty, by měla být ozdobou města. Parkové úpravy i nové dláždění, to jsou jen některá témata dnešního veřejného projednání, na kterém se místní sešli se zástupci Znojma i architekty, jenž urbanistický zásah plánují. Podívali se tak na místa, kde se papírové vize promění ve skutečnost.

„Doufejme, že změna bude vidět: budou opraveny dlažby a nově umístěno osvětlení,“ naznačil architekt Petr Todorov. „Chodníky budu přístupné bezbariérově, budeme je chtít rozšířit, protože jsme dali přednost chodcům před automobily a přibude také zeleně,“ rozšířil informace starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD). Například Divišovo náměstí získá patnáct nových stromů.

Video O proměně Znojma hovoří jeho starosta Vlastimil Gabrhel
video

O proměně Znojma hovoří jeho starosta Vlastimil Gabrhel

Změní se ale i věci, které nejsou viditelné na první pohled. Severní památkově chráněná část Znojma získá i tolik potřebné inženýrské sítě. Rozsáhlá oprava, která skončí nejdříve v příštím roce, je pod bedlivým dohledem památkářů. „Priorita byla udržet kulturní a historické souvislosti tak, aby byly ještě povýšeny na úroveň, kterou si tato místa zaslouží,“ dodal Todorov.

/*json*/{"map":{"lat":49.56365943320545,"lng":15.94066804881142,"zoom":16,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":49.56260588126775,"lng":15.940137505531311,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/
Společná prohlídka Znojma před rekonstrukcí
Zdroj: ČT Brno

Na krásnější střed města se těší i na Vysočině. Po 17 letech příprav konečně na jaře začne úprava náměstí Republiky v centru Žďáru nad Sázavou. Původně renesanční náměstí, které v 50. letech minulého století utržilo nešetrný zásah, získá novou zeleň, lavičky i osvětlení. Hlavní přání se ale Žďárským nesplní, přes náměstí totiž vede rušná silnice první třídy, která spojuje Brno a Pardubice. A žádaný obchvat se ani tentokrát nekoná.

„Musíme náměstí řešit i s těmi prvky, se kterými prostě bohužel nic nenaděláme, to znamená průtah zůstane průtahem,“ posteskla si starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová (ČSSD). Rušnou silnici první třídy tak alespoň obroste hradba stromů.

Žďárští se také mohou těšit například na novou infostezku, která připomene historii města nebo uměleckou kašnu, jež vystřídá nevzhledný bazének z 90. let, který doposud „zdobil“ náměstí před starou radnicí. Roční rekonstrukce začne v jarních měsících a bude stát asi 20 milionů korun.

Obchodníci, kteří sídlí na náměstí, se bojí, že během ročních úprav příjdou o svou klientelu. „Obávám se, protože náměstí bude rozkopané, že přijde méně lidí,“ připustila svůj strach prodejkyně optiky Pavlína Drahotská, která si prodejnu na náměstí otevřela teprve nedávno.

/*json*/{"map":{"lat":49.56365943320545,"lng":15.94066804881142,"zoom":16,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":49.56260588126775,"lng":15.940137505531311,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Nové náměstí získali poměrně nedávno i Vsetínští, následky nepříliš oblíbené rekonstrukce opravovalo město déle než rok. Místním se totiž podoba náměstí nelíbila. Dodatečné úpravy si tak vyžádaly další miliony korun. Vsetínským vadilo, že z náměstí Svobody zmizela zeleň i pohodlné posezení. V anketě pak místní zkritizovali i prašný povrch středu města. Po 16milionových nákladech musela městská pokladna vydat ještě tři miliony na dodatečné úpravy.

V létě loňského roku se tak konečně začalo s „vynucenou“ opravou, která trvala až do podzimu.

Historie přestavby náměstí Svobody ve Vsetíně

únor 2008 - Radnice vyhlašuje urbanisticko-architektonickou soutěž na novou podobu náměstí Svobody. Ani jeden ze soutěžních návrhů ovšem nepostupuje do druhého kola a soutěž je zrušena.

červen 2008 - Je vyhlášena nová soutěž. Ve druhém kole vítězí návrh studia MOBA.

Mlatový povrch má příliš mnoho nevýhod, myslí si V…září 2011 - Začíná přestavba náměstí podle vítězného projektu. Stavba se však neplánovaně o půl roku protahuje. Navíc dochází k řadě změn v původním návrhu. Bílý mlat je tak nahrazen šedým a je vykáceno několik vzrostlých stromů.

červen 2011 - Vedení vsetínské radnice slavnostně přebírá zrekonstruované náměstí. Začínají se množit stížnosti nespokojených obyvatel Vsetína. Stěžují si na přílišnou prašnost náměstí v suchých letních dnech či na bahno při jarním tání. Vedení radnice zvažuje novou podobu náměstí, ke které se tentokrát mohou Vsetíňané vyjadřovat.

červen 2012 - Radnice představila šest možných variant budoucí podoby náměstí, ke kterým se mohli vyjádřit obyvatelé města na internetových stránkách radnice.

říjen 2012 - Z původních šesti projektů byly vybrány dva s největším počtem kladných ohlasů.

Asi 1500 metrů čtverečních pokryje trávaléto 2013 - začíná dodatečná přestavba náměstí, která skončila v listopadu téhož roku.

Zdroj: Osvoboďme náměstí