Luděk Eliáš podává svědectví o holocaustu

Ostrava – Živých pamětníků holocaustu, kteří jsou schopni o své zkušenosti mluvit, je už velmi málo. Jedním z nich je nyní devadesátiletý Luděk Eliáš, bývalý herec a publicista, který byl později ředitelem ostravského Divadla Petra Bezruče. Přežil více než tři roky v nacistických koncentračních táborech.

Luděk Eliáš prošel ghettem v Terezíně, kam byl s rodiči transportován v únoru 1942. Asi o dva roky později byl s bratrem převezen do Osvětimi. Pak následoval transport do Saschenhausenu, kde pracoval v továrně na syntetický benzin. Přežil i pochod smrti.

Nezkrácený rozhovor s Luďkem Eliášem:

Video Rozhovor s Luďkem Eliášem
video

Rozhovor s Luďkem Eliášem

27. ledena 1945 osvobodila Rudá armáda vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka. Organizace spojených národů vyhlásila právě tento den Dnem památky obětí holocaustu. Lidé si připomínají utrpení šesti milionů Židů, dvou milionů Romů a milionů dalších nevinných obětí nacistického vraždění.

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové

Na území Protektorátu Čechy a Morava žilo před 2. světovou válkou asi sto dvacet tisíc Židů, osmdesát tisíc fašismus nepřežilo. Jen na Ostravsku byla třetí největší židovská komunita v zemi. Z deseti tisíc Židů přežily dva.