Vojáci z Evropy měří síly v drsném terénu jesenických hor

Jeseníky - Dvacet vojenských družstev z Česka i Evropy soutěží v Jeseníkách v dovednostech, jak přežít v zimě v horách. Armádní přírodní víceboj Winter Survival má letos dvacátý ročník. Soutěž zahrnuje extrémně náročné disciplíny, vytrvalostní a psychicky náročné etapy v obtížném horském terénu, mnohakilometrové přesuny na lyžích s veškerou výbavou.

Soutěž pořádá brněnská Univerzita obrany. Pro letošní rok připravila například novou disciplínu Skok smrti. Pro souřadnice dalšího pochodu musí závodník skočit ze skály. Pokud se málo odrazí, nedoskočí do záchranné sítě. Jistí ho ale záchranné lano. Jiným úkolem bylo například vyšplhat na třicetimetrový smrk.

Video Reportáž Lenky Kratochvílové
video

Reportáž Lenky Kratochvílové

Čtyřdenní soutěž, která začala v pondělí, trochu komplikuje nedostatek sněhu. Lyže, které jsou součástí povinné výbavy, měly pohyb závodníků usnadnit, v nižších polohách jsou však jen zátěží navíc.

Video Winter Survival 2014
video

Winter Survival 2014


Loni byli nejlepší příslušníci Centra zabezpečovací munice z Týniště nad Orlicí. O vítězích letošního ročníku bude jasno ve čtvrtek večer. Česko reprezentují vzdušné a pozemní síly, vojenská policie i vojenské školy. Přijely také týmy z Polska, Rakouska, Německa a Belgie.