Pošty v malých obcích zkracují otevírací dobu

Jižní Morava – Od prvního února změní některé pošty svoji otevírací dobu. Především v malých obcích se zkrátí, jen v Jihomoravském kraji bude mít otevřeno kratší dobu celkem dvanáct pošt. Pošta se snaží šetřit a aby nemusela pobočky úplně zavírat, navrhuje obcím, aby poštovní služby provozovaly samy. V Jevišovce na Břeclavsku o poštovní služby přijdou úplně, dnes se tam naposledy otevřelo stanoviště poštovního doručovatele.

V Jevišovce jsou na poštovní doručovatelnu zvyklí. V pracovních dnech bude tamním lidem zásilky nebo důchody roznášet doručovatelka, pokud ale nebudou doma, budou muset na poštu do tři kilometry vzdáleného Drnholce. „Loni jsme dostali zprávu, že by se měla doručovatelna rušit. Odepsali jsme, že trváme na jejím zachování, ale pošta s námi nic neprojednávala. 29. ledna jsme dostali písemné stanovisko,“ uvedla starostka Jevišovky Božena Bošiaková (nezávislá).

Od České pošty dostala starostka nabídku, aby poštovní služby provozovala obec formou franšízy. „Museli jsme odmítnout, máme jediného pracovníka, paní účetní. Služby tak zajistí pošta v Drnholci. Budou rozvážet zásilky i sbírat složenky,“ vysvětlila Bošiaková. Místním se ale změna nelíbí. „Pošťačka nám vycházela vstříc. Když ji nestihnete, donese vám psaní, jak se domluvíte. To se vůbec nedá takhle řešit, když budeme jezdit někam jinam,“ řekla jedna z místních. „Vadí mi to. Je problém se odtud někam dostat, zvlášť pro starší to bude potíž,“ dodala jiná. 

Některé pošty budou otevřené kratší dobu

V Neslovicích nebo v Nové Vsi u Ivančic se provozní doba zkrátí o 45 až 60 minut. Kratší otvírací dobu bude mít od února i pošta v Pasohlávkách. „Před Vánocemi nás pošta informovala o tom, že budeme mít na pobočce zkrácenou pracovní dobu – tedy jen dvě hodiny dopoledne a hodinu odpoledne. Nedovedu si představit, jak to bude se zkrácenou pracovní dobou fungovat. V létě tu bývají fronty, v zimě ne, ale v sezóně je pošta vytížená. Budeme o tom jednat. Česká pošta přišla s hotovou věcí, že budou zkracovat a že chtějí náš souhlas, my ale nesouhlasili,“ popsal starosta Pasohlávek Tomáš Ingr (Moravané). 

Video Hovoří mluvčí České pošty Ivo Mravinac
video

Hovoří mluvčí České pošty Ivo Mravinac


V prosinci pošta oznámila zkrácení pracovní doby i pobočce v Neslovicích. „Nevedla se žádná diskuse, byli jsme s tím pouze obeznámeni. Prý se s tím už nedá nic dělat. Není to dobré řešení, v té budově se stejně topí, nájem se platí. Pokud se otevírací doba zkrátí o hodinu, je to z hlediska nákladů bezvýznamná věc,“ uvedl starosta Neslovic Karel kuča (nezávislý). 

Zavřít měla třetina pošt

Pošt mělo původně zmizet daleko víc, návrh zrušit třetinu poštovních poboček však vláda zamítla. Některé pobočky i přesto zavření neuniknou. Podle nařízení Českého telekomunikačního úřadu by Česká pošta měla mít 2100 poboček, nyní jich má o polovinu víc. Proti rušení se postavil Svaz měst a obcí – zavírání poboček by se totiž dotklo hlavně menších obcí. Jejich obyvatelé by kvůli vyřizování běžných věcí museli dojíždět.

Rušení poboček Česká pošta zvažovala už v roce 2011, tehdy ho ale zastavila. Pošta tehdy plánovala zavřít do roku 2016 až patnáct set poboček po celé republice. Zrušena nakonec byla jen malá část poboček - třeba pošta v Borech na Žďársku.

V České republice je přes 3 200 pošt, zrušit se měla třetina z nich. V obcích nad 2500 obyvatel musí být aspoň jedna pošta a lidé by k ní neměli jít pěšky víc než dva kilometry. Dojezdová vzdálenost k nejbližší poště v kterékoli obci nesmí být větší než 10 kilometrů.


Franšízové pobočky nahrazují běžné pošty

V menších obcích, kde pošta nemá peníze na vlastní pobočku, jsou místo normálního poštovního úřadu buď jen výdejní místa, nebo tzv. franšízy. Franšízová pobočka je místo České pošty v rukou soukromníků nebo městského úřadu, funguje ale podle zaběhnutého poštovního vzoru.

S poštou se často spojují i jiné služby, aby byl jejich provoz efektivnější. Provozování poštovního úřadu pro obce výdělečné není. Kromě obecních úřadů místní pošty provozují i živnostníci nebo třeba samoobsluhy. Samotná Česká pošta označuje podobné pobočky jako Partnery.

„Partner je provozovna smluvního zástupce České pošty, s.p., který poskytuje poštovní služby příjem a výdej zásilek, prodej cenin, příjem reklamací a dále Partner I poskytuje vybrané služby Poštovní spořitelny, především příjem vkladů na účet ČSOB, operace Era platebními kartami a platebními kartami ČSOB - vklady, výplaty a příkazy. Partner II z hlediska Poštovní spořitelny poskytuje navíc operace Vkladními knížkami - vklady a výplaty, transakce k účtům - vklady, výplaty a příkazy.“

Zdroj: ceskaposta.cz


Zatímco u nás se dají franšízové pošty počítat v desítkách, v Anglii nebo Německu jsou jich tisíce. První pošta Partner se na Moravě otevřela už v roce 2011 v obci Růžďka na Vsetínsku. Ještě předtím se musela změnit pouze na výdejní místo. Lidé si sice mohli přijít třeba pro balík, inkaso si tam ale vyzvednout nemohli. Obec proto požádala poštu o obnovení služeb, ta jim nabídla, aby vznikla franšízová pobočka. 

Kde jsou na jihovýchodní Moravě „partnerské“ pošty?

Jihomoravský kraj

Lažánky (řídící pošta Veverská Bítýška)

Prštice (řídící pošta Modřice)

Lechovice (řídící pošta Jiřice u Miroslavi)

Zlínský kraj

Růžďka (řídící pošta Valašské Meziříčí)


Na Brněnsku nebo Znojemsku je naopak mnohem víc výdejních míst. Například v Jehnicích na okraji Brna si lidé chodí pro zásilky do prodejny potravin. Další výdejní místa nahradila klasickou poštu třeba v Uníně, Bítově, Trstěnicích nebo Běhařovicích. 

„Výdejní místo I je provozovna smluvního zástupce České pošty, s.p. , který zajišťuje vybrané poštovní služby výdej uložených listovních a balíkových zásilek a příjem reklamací. Výdejní místo II je provozovna smluvního zástupce České pošty, s.p. , který zajišťuje vybrané poštovní služby výdej uložených listovních a balíkových zásilek, prodej cenin, příjem reklamací, podání listovních a balíkových zásilek, poštovních poukázek a plateb SIPO.“

Zdroj: ceskaposta.cz


V Jihomoravském a Zlínském kraji spravuje Česká pošta celkem 510 poboček. V případě sto padesáti pošt by ale bylo pro poštu výhodnější provozovat je právě na bázi franšízy. „Jedná se o lokality, kde se denně uskuteční deset až dvacet transakcí, což je pro Českou poštu nevýhodné. Spojit poštovní služby s jinými činnostmi je ekonomičtější a pro veřejnost snad přijatelné,“ řekl regionální ředitel České pošty Vladimír Procházka.

Zavření pošty zakusilo před rokem a půl i Brno. Skončila pobočka, která lidem sloužila 138 let a dala jméno i ulici, na které budova stojí – Poštovská. Pobočka se přesunula dál na ulici Orlí, kde pošta připravila moderní zázemí za jeden milion korun. Přesun zdůvodňovala tím, že Poštovská byla dopravně špatně dostupná, což komplikovalo především doručování balíků.