Nové sedačky v brněnské dopravě budou plastové

Brno – Dopravní podnik vybaví vozy brněnské hromadné dopravy novými sedačkami – z plastu. Lidem dal dopravce loni na podzim na výběr z několika typů materiálu a barev. Vedení dopravního podniku se pak podle přání veřejnosti rozhodlo pro plastové sedačky. Nechce už používat současné sedačky látkové, ve kterých se víc drží viry a bakterie. Plastová sedadla, která se objeví v nových autobusech, mají být hygieničtější i pohodlnější.

Cestující se na nová sedadla z modrého plastu posadí přibližně za půl roku. Vedení dopravního podniku chce novými sedadly vybavit všechny nové vozy, případně ty, které projdou generální opravou. Během půl roku chce podnik nakoupit 22 autobusů Solaris od polského výrobce – nové sedačky už budou jejich součástí. Do roku 2015 pak bude nových autobusů celkem 36. Výměnu sedaček ve stávajících vozech podnik nezvažuje, vadí mu ale jejich molitanová výplň, která je zdrojem bakterií. Nové plastové sedačky se lépe čistí, pro cestující tak budou hygieničtější.

Loni v listopadu začal brněnský dopravce ve vybraných autobusech zkoušet tři typy sedadel. V jednom byly hladké modré plastové sedačky, ve druhém červené s hrubším povrchem a ve třetím dřevěné ve žluté barvě. Dopravní podnik také nechal v lednu všechny sedačky vyzkoušet Brňany přímo na náměstí Svobody. Lidé pak hlasovali v anketě na internetu o tom, na jakých sedadlech by rádi seděli.

Plast u Brňanů vyhrál nad dřevem

Dřevěné sedačky cestující nenadchly. Byly sice pěkné na pohled, ale při jízdě po nerovném povrchu byly nepohodlné a tvrdé. Ty plastové proti tomu byly mnohem pohodlnější. Pro dopravní podnik je však podstatné, že u plastových sedaček bude možná pravidelná údržba. 

Sedadla čistí dopravní podnik třikrát do roka
Zdroj: ČT Brno

Stávající polstrovaná sedadla pracovníci dopravního podniku čistí jednou za čtyři měsíce. I přesto se v nich drží viry a bakterie snadněji než na plastových sedadlech. Podle mikrobiologů nelze vyloučit přenos střevních infekcí, svrabu nebo žloutenky. Mnoho bakterií totiž může na povrchu látkové sedačky přežít několik týdnů, některé mikroorganismy i měsíců. Riziko ale mohou cestující jednoduše snížit na minimum pomocí základní hygieny. Brněnskou hromadnou dopravou se denně sveze na milion cestujících.