Bagry se zakously do vyhořelé baťovské budovy

Zlín – Rok a měsíc po ničivém požáru jde 103. budova v areálu baťovského Svitu ve Zlíně k zemi. Než dojde k samotné demolici, musí stavaři budovu vyklidit. Kvůli narušené statice nikdo nesmí dovnitř, vyklízecí práce musí zvládnout těžká technika. Bagry tak dnes začaly z útrob budovy „vyškrábávat“ ohořelou elektroniku. Demolice by měla trvat asi dva měsíce.

Drahá elektronika dnes ve Zlíně doslova létala vzduchem. V průmyslovém areálu v centru Zlína začala dlouho očekávaná likvidace vyhořelého skladu elektroniky společnosti HP Tronic. Demoliční čety nejdřív odstranily východní stěnu budovy, poté začaly mechanickým ramenem vyhrabávat zbytky shořelých elektrospotřebičů. Nebezpečný odpad zůstal asi v šestině objektu.

„Z části budovy se vyseparuje vyhořelý odpad, pak bude prázdná část odbourána a posuneme se zase na další část,“ popsal postup jednatel demoliční firmy Jiří Schwab. Demolice proběhne, aniž by do budovy vstoupil jediný člověk.

Video Hovoří jednatel demoliční firmy Jiří Schwab
video

Hovoří jednatel demoliční firmy Jiří Schwab

Majitel objektu, firma Cream, postaví na místě nový objekt nebo využije volný prostor jako manipulační plochu. Novější, sedmipatrová část budovy postavená v roce 1992 zůstane zachována. Cream počítá s její rekonstrukcí, prozatím s obnovou fasády. Vnitřní prostory chce upravit až podle toho, jaký klient by je využíval. Náklady na rekonstrukci společnost odhaduje na 150 až 200 milionů korun. Budova by nadále měla sloužit jako sklad.

Plameny zničily zboží za dvě stě milionů

Byl to největší požár v novodobé historii Zlína. Plameny zachvátily budovu 9. ledna 2013. Na místě zasahovaly dvě stovky profesionálních i dobrovolných hasičů, s plameny bojovali tři dny. Na místo dorazila i mobilní chemická laboratoř, která sbírala data o znečištění vzduchu. Celé město totiž zahalil hustý dým a krizový štáb nedoporučil Zlíňanům vycházet ven či větrat. Z bezprostředního okolí areálu hasiči evakuovali děti z mateřských škol a asi šest desítek zaměstnanců.

Z uskladněné elektroniky se nepodařilo zachránit nic, škoda na zboží byla vyčíslena na 210 milionů korun. Cifra nezahrnovala škody způsobené přímo na budově, která byla pojištěná. Tu majitel vyčíslil na dalších 200 milionů korun.

Požár v areálu bývalé továrny Svit
Zdroj: ČT24