Policisté odhalili podvody s tunami nezdaněného tabáku

Ostrava - Policisté z Moravskoslezského kraje odhalili podvody s tabákem, při kterých přišel stát na daních o patnáct milionů korun. Kriminalista Martin Válek popsal, že skupina lidí vozila z Itálie a Rakouska do Česka tabákový odpad a tabákové listy, ze kterých se nemusí platit spotřební daň. Tohoto materiálu, který pak v několika stodolách na Ostravsku řezali a balili, muži přivezli nejméně osm tun. „Na černém trhu pak směs prodávali v balíčkách jako tabák určený pro balené cigarety,“ uvedl Válek.

Případ začali prověřovat celníci, později přizvali ke spolupráci kriminalisty. Akce vyvrcholila před několika dny, když policisté zatkli v centru Ostravy pravděpodobného vůdce skupiny. Poté obvinili z daňového úniku také dva muže z Novojičínska a Frýdecko-Místecka. Další muž, který se zřejmě na činnosti skupiny podílel, zatím obviněn nebyl.

Při zatýkání policisté provedli šestnáct domovních prohlídek, při kterých zajistili množství důkazů. Soud vzal obviněné do vazby. „Za krácení daně, poplatku a podobné povinné platby jim hrozí až deset let vězení,“ doplnil Válek.

Černý trh s tabákem roste

Podobný podvod, ovšem ve větším měřítku, odhaliil koncem minulého roku celníci v Čechách. Tabákový gang dovážel desítky tun listového tabáku z Indie, Číny a Jižní Ameriky. Ve vesnici Řídký u Litomyšle ho jeho členové tajně řezali a odtud rozváželi po Evropě pro ilegelání výrobu cigaret. Policisté odhadli daňový únik na více než sto milionů korun.


Podle celníků černý trh s tabákem pořád roste. Podvodníci reagují na zdražování cigaret a zájem o laciné cigarety a tabák.