OKD čeká další útlum. Těžba se brzy nevyplatí ani v Karviné

Karviná - Pokud nezačnou růst ceny uhlí, OKD od roku 2023 let zredukuje těžbu na pětinu. Plyne to ze zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnila mateřská společnost OKD - NWR. Z firmy, která je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, by zůstal jen zlomek.

Zatímco v roce 2011 prodávala společnost NWR tunu koksovatelného uhlí za 182 eur, letos za ni dostane poloviční cenu. V prvním čtvrtletí minulého roku spadly ceny o patnáct procent, letos ve stejném období ještě o dalších sedm. Úsporná opatření, která zahrnují propouštění i prodej OKK Koksoven za 95 milionů eur, nestačí.

Video Reportáž Veroniky Hudečkové
video

Reportáž Veroniky Hudečkové


Pokud se situace nezmění, do roku 2021 se těžba kvůli nerentabilnosti sníží ze současných devíti milionů tun uhlí ročně na čtyři miliony. „A za předpokladu stávajících dlouhodobých cen uhlí by po roce 2023 těžba podle očekávání neměla přesahovat dva miliony tun ročně,“ uvedl předseda představenstva Gareth Penny ve zprávě, kterou komentuje výsledky společnosti. Produkce dva miliony tun uhlí ročně přitom odpovídá výkonu jedné šachty. Zbývající doly by šly do útlumu.

Video Skončí těžba na Karvinsku?
video

Skončí těžba na Karvinsku?

NWR vychází z revize ekonomické vytěžitelnosti zásob uhlí. Zatímco na konci roku 2012 uváděla, že se vyplatí vytěžit 184 milionů tun, nyní prodejné zásoby zredukovala na 64 milionů tun. Plán životnosti dolů nezahrnuje provoz Dolu Paskov po roce 2014 a část projektu plánovaného rozšíření Dolu Karviná.

Gareth Penny potvrdil, že ohledně Dolu Paskov společnost spolu s českým státem ještě zkoumá možnost ponechání šachty v provozu po roce 2014. „Jakýkoli podobný scénář bude však muset být přínosný pro všechny zainteresované strany a také bude muset být v souladu s legislativou Evropské unie. Diskuze budou pokračovat v průběhu března,“ shrnul předseda představenstva.

NWR v číslech

  • 970 milionů eur dosáhla loňská ztráta těžební společnosti NWR
  • 1,24 milionu eur byla ztráta v roce 2012
  • o 21 procent loni klesla těžba uhlí oproti předchozímu roku
  • na 15 735 se loni snížil počet zaměstnanců z předloňských 16 987
  • 68 eur dosáhly náklady NWR na tunu uhlí ve čtvrtém kvartálu roku 2013
  • na 60 eur za tunu chce společnost srazit náklady do konce roku
  • 91 eur za tunu je průměrná cena koksovatelného uhlí v prvním čtvrtelí roku 2014, což je o 7 procent méně než v předchozím kvartálu
  • 182 eur za tunu byla cena koksovatelného uhlí v roce 2011

Předsedu hornických odborů Jaromíra Pytlíka zprávy o tom, co by mohlo být za devět nebo deset let, teď nezneklidňují. „Vše bude záležet na vývoji cen uhlí. Naší prioritou zůstává zachování pracovních míst pro lidi z Dolu Paskov,“ uvedl Pytlík.

Nepříznivé vyhlídky OKD nějak nepřekvapují primátora Karviné. „Z toho plyne, že není možné spoléhat jen na jednoho zaměstnavatele a jeden obor. Regionu bude muset pomoct stát, nabídnout lidem jiné uplatnění, pomoci firmám rozjet nové činnosti,“ řekl Tomáš Hanzel z ČSSD.